Audiokniha ERAGON

Autor: Christopher Paolini
Načetl: Martin Stránský
Nakladatel: FRAGMENT
Rok vydání 2012
Délka: 18 hodin 40 minut


Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství.
Chudý farmářský chlapec Eragon najde v Dračích horách podivný modrý kámen. Zprvu ho chce pouze zpeněžit a zabezpečit jím rodinu na nadcházející krutou zimu, jenže když se z kamene "vyklube" dračí vejce a z něj později dračí mládě - Safira, uvědomí si, že stojí tváří v tvář dobrodružství, které sahá vysoko nad jeho možnosti. Jeho prostý život přes noc zanikne a on se ocitne v novém, nebezpečném světě intrik, kouzel a válek. Pouze se starodávným mečem a moudrým průvodcem musí Eragon se Safirou zdolávat nebezpečné situace a odolávat temným silám v království, kterému vládne král, jehož zlo nezná hranic.
Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou...

Audiokniha byla načtena podle velkolepého díla Eragon, jež jsem si natolik oblíbila, že bych jej mohla číst stále dokola. Protože ale existuje tolik knih, které jsem ještě nečetla a přitom přečíst toužím, audiokniha, již můžu poslouchat před spaním, při malování nebo při jakékoli práci, pro mě byla jako splněný sen.

Do Eragona jsem se fakticky zamilovala, což jistě vědí všichni, kteří četli moje recenze. Miluji ten příběh; zemi, na jejímž pozadí se odehrává; postavy, které v něm vystupují; jazyky, jimiž se tam hovoří; kouzla, která jej činí ještě magičtějším; rostliny, jež zdobí lesy Du Weldenvarden; trpaslíky s jejich hrdostí a paličatostí, bez nichž by příběh postrádal svoji roztomilost; miluji styl, jakým je kniha napsána; miluji jeho napínavost, barvitost a moudrost; miluji to, jak nás Chritopher Paolini napíná i to, jak všechno dokonale podrobně líčí, miluji také všechny draky, které stvořil a obdivuji jejich vznešené osobnosti. Miluji krásné obálky, které celou sérii zdobí a také to, jak tlusté a těžké knihy jsou, protože přesně takové by správné knihy měly být. A miluji hlas Martina Stránského, který tento příběh svým předčítáním povznesl ještě o něco výš a vdechl mu cosi tajemného a krásného.

Samotná postava Eragona se pro mě stala srdeční záležitostí. Mám toho chlapce opravdu ráda. Je tak úžasně lidský a nedokonalý a přitom tak vznešený a moudrý. Zbožňuji jeho dobrosrdečnost, vytrvalost, odvahu a houževnatost. Imponuje mi jeho láska k Safiře a jeho neutuchající odhodlanost a smysl pro spravedlnost a taky humor. Líbí se mi i jeho občasná urážlivost a nezkušenost, kvůli nimž natropil už spoustu chyb, které ale vzápětí zase napravil. A kdyby mu nebylo patnáct, byla bych se do něj platonicky zamilovala (teď trochu lžu, neboť jsem se do něj bez ohledu na věk skutečně zamilovala), protože Eragon je skutečně jedinečná postava...

Audioknihu Eragona ocení všichni, kdo mají rádi samotnou knihu. Mohl by to být také úžasný dárek, který potěší dospělé i děti. Já osobně ji poslouchám denně a každou chvilku mi přítomnost Eragona vyvolaného hlasem pana Stránského zpříjemní natolik, že se začnu usmívat a povětšinou úplně zapomenu na to, co právě dělám. Kdybych měla discman, poslouchala bych i při vysávání...

Za poskytnutí recenzního CD mnohokrát děkuji nakladatelství FRAGMENT.

Comments

 1. Z tejto recenzie úplne cítiť tvoje nadšenie. :)
  A veta s discmanon ma pobavila. Viem, že kedysi strašne dávno som ho moc chcela ale nikdy som ho nemala. :(
  Tak mi to tak pripomenulo staré časy teraz. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Taky jsem discman nikdy neměla, ačkoli jsem si ho moc přála, ani nevím, jestli se ještě prodává, ale naštěstí si můžu Eragonka pouštět v notebooku... :-)

   Delete
 2. Krásná a procítěná recenze. To, že je Eragon tvojí srdeční záležitostí je patrné z každého slova. A proto ti přeji, aby tě Eragon i v budoucnu těšil tak, jak tě těší teď ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc. :-) Věřím, že bude. Zatím ještě čtu poslední dva díly ze série a jsem stále nadšená... :-)

   Delete
 3. Audioknihy moc ráda nemám, ale i přesto bych si jí chtěla v budoucnosti koupit :)

  ReplyDelete
 4. Úžasná audiokniha. Tuto sérii taktéž miluju, díky ní jsem se dostala ke psaní. A hlas Martina stránského je tak úžasný. Děkuji za tip :)

  ReplyDelete

Post a Comment