Křižovatky

Autor: Wm. Paul Young
Překladatel: Šárka Kadlecová
Nakladatel: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Počet stran: 288 
Vazba: vázaná


Anthony má zdánlivě všechno. Je úspěšný, bohatý, žádoucí i obávaný. Každý spor vyhraje, ale není to proto, že by při něm stálo štěstí, ale proto, že nehraje čestně.

"Příchod nepředvídatelného ukazuje na hloubku lidského srdce."

Když byl ještě malý, život k němu byl nespravedlivý a vzal mu to, na čem mu nejvíce záleželo. V průběhu života se pak ztráty opakovaly a Anthony se bránil tím, že si kolem srdce vystavěl odolnou hradbu, za kterou nikoho nevpouštěl.

"Mystérium každé lidské duše, i té Anthonyho Spencera, je nesmírné."

Odehnal od sebe každého, jemuž na něm záleželo, a nechoval se hezky. Každý se ho bál, a postupně se z něj stal jakýsi poustevník v drahém obleku s mnoha nemovitostmi, v kterých neměl s kým přebývat.

"Láska tě nikdy neodsoudí za to, že ses ztratil, ale taky tě v tom nenechá samotného, přestože tě nikdy nebude nutit, abys ze svého úkrytu vylezl."

Všechno zlé, co se mu v životě přihodilo, dával Anthony za vinu Bohovi. Co všechno se bude muset přihodit, aby pochopil, že tak to není? Je možné navázat přátelství v kómatu? Co se skrývá za hradbami, jež střeží jeho srdce? Dokáže ještě někdy nalézt cestu k víře a lásce? Může člověku, jako je on, záležet i na někom jiném než sobě samém?

"Co většinou musíme odpouštět ostatním, a zvláště pak sobě, je neznalost, která škodí. Lidé neubližují pouze záměrně..."

Velice působivá kniha - která vypráví příběh muže, jenž se dostal na scestí - čtenáře nenuceně vede k zamyšlení a přitom jej neochudí o pořádný děj plný napětí a zvratů. Napříč vážnému tématu, které se v z knize řeší, autor do příběhu dokázal vnést humor a to tak, že jím námět ještě více podpořil. Kromě Anthonyho se v knize setkáváme s mnoha dalšími zajímavými osobami, které mají vliv na jeho vývoj. Prostřednictvím Anthonyho duše se velmi nápaditou cestou seznamujeme také s Ježíšem a duchem svatým, kteří Tonyho neopouštějí ani v těch nejtěžších chvílích a pomáhají mu nalézt správnou cestu.
Autor ve své knize Křižovatky neotřepanou formou poukazuje na to, co je v životě důležité a co se stane, když na to člověk ve shonu všedních dní zapomene. Odhaluje zákoutí lidské mysli i duše, které vnímá jako velkolepou a nekončící. Jeho kniha je nesmírně inspirativní a ve způsobu předání informací čtenáři velice osobitá. Nezáleží na tom, zda je čtenář věřící nebo ne, autor se mu nesnaží vnutit svůj náboženský názor, nýbrž jej obohatit o své zkušenosti. Mé sympatie si získal tím, že se nestyděl mluvit o lásce, přátelství a rodině jako o nejvyšších hodnotách. Nevnímal je jako klišé, ačkoli se to v dnešním světě nabízí.
Kniha v sobě skrývá kousek od každého. Je tak trochu pohádková, chvílemi fantastická, někdy vtipná, jindy smutná nebo romantická. Především je ale plná naděje a to je na ní asi to nejcennější. Je hezké v dnešním nemálo depresivním světě narazit na knihu založenou na pozitivním myšlení, která ve vás síří pocit klidu a míru. A to, že se stala světovým bestsellerem, svědčí o tom, že to udělalo dojem i na ostatní a také o tom, jaký vliv dokáže kniha mít. Což je neuvěřitelně úžasné, a tak autorovi za jeho láskyplnou, naději šířící knihu plnou moudrých úvah, dávám zasloužený plný počet hvězdiček. Doporučila bych ji všem, kteří tak jako Anthony ve svém profesionálním životě zapomínají na ten druhý, opravdovější život a také všem, pro které ještě nepřestala být láska nejmocnější čarodějkou...

Hodnocení: 5/5


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladeteství Knižní klub, především pak Míši Rosové, která je nesmírně milá a s níž je radost jednat...

Comments

 1. Tak tohle vypadá jako kniha přesně pro mou mamku. :-) Děkuji za inspiraci k vánocům.

  ReplyDelete
  Replies
  1. :-) Taky ji chci doporučit své mamce, myslím, že by se jí opravdu líbila...

   Delete
 2. Tahle knížka se mi taky líbila. Ačkoli je možná trochu naivní, udělala na mě velký dojem, takže vlastně i tu určitou naivitu jsem si vlastně užívala... Takže naprostý souhlas s tvou recenzí! :)

  ReplyDelete
 3. Tohle byla příznačně první kniha, kterou jsem letos četla. Řekla jsem si, že začnu takto na rozcestí! Líbila se mi, ale Chatrč mě kdysi dostala víc :)

  ReplyDelete

Post a Comment