Thursday, 28 February 2013

Zelená jako smaragd

Původní název: Smaragdgrün - Liebe geht durch alle Zeiten
Podtitul: Láska nezná čas
Série: Drahokamy #3
Autor: Kerstin Gier
Překladatel: Tereza Pecková
Nakladatel: COOBOO
Rok vydání: 2013
Počet stran: 408
Vazba: vázaná

Anotace: Gwendolyn má zlomené srdce. Zdá se, že Gideonovo vyznání lásky bylo pouhou fraškou, aby šel na ruku jejich úhlavnímu nepříteli, hrozivému hraběti Saint Germainovi. Ale pak se stane něco naprosto nepochopitelného a Gwennin svět je vzhůru nohama. Ji i Gideona čeká dech beroucí úprk do minulosti, a taky menuety, paruky, kordy a divoké pronásledování a nad tím vším se vznáší otázka, zda se dá stav pokojové fontány vůbec léčit… (pozn. Xemerius se velmi obává, že nikoliv.)

Závěrečný díl velmi krásné trilogie o tom, že láska nezná čas, nás společně s Gwendolyn a Gideonem vezme na další výpravy do minulosti, kde zažijeme mnohá dobrodružství. Tentokrát ovšem na naše hrdiny čeká ještě mnohem více nebezpečenství a tajemství, než doposud. Bude nutné, aby při sobě oba stáli, ať se děje, co se děje, ale co se stane, když Gideon nabídne Gwendolyn přátelství? Jak si poradí s vypočítavým a sobeckým hrabětem Saint Germainem, který touží stát se nesmrtelným? A co všechno se musí stát, aby svoji nesmrtelnost získal?

"Do obličeje nás uhodilo horko a já se pevně přitiskla ke Gideonově ruce, jako by měl přijít poryv větru, co nás srazí ze střechy."

Madam Rossini oděje Gwendolyn do dalších překrásných šatů, z nichž přechází zrak a Gwendolyn si spolu s Gideonem zatančí menuet na bále svého kamaráda Jamese, kterého potkává na chodbách školy jako ducha. Podaří se jí ho varovat před variolou a zachránit tak jeho život, i když to bude znamenat, že v současném životě se s ním už nesetká?

"A já přemýšlela, jestli měla Popelka taky aspoň malilinko výčitky, když odjížděla s princem na bílém koni."

Gwendolyn v minulosti navštíví svého dědečka, který se jí bude snažit všemožně pomoci odhalit pravdu o úmyslech hraběte a o ukradeném chronografu. Na co všechno společně přijdou? A co se skrývá v zazděné truhle, kterou pro ni dědeček schoval?

"Uvnitř chronografu se začalo otáčet několik ozubených koleček, vrzalo to, klapalo a bzučelo..."

Do Londýna přijel Gideonův bratr Raphel, který má pověst sukničkáře, ale Gwenina kamarádka Leslie na něj zapůsobí mnohem víc, než kterákoli jiná, jaký dojem udělá on na ni? Raphel by navíc mohl být dívkám v lecčem užitečný. Budou si spolu rozumět?

Příběh vrcholí a věci se začínají vyjasňovat. Ve hře bude život, který bude občas viset jen na vlásku. Zvítězí dobro a bude láska Gideona a Gwendolyn dostatečně silná? A pokud ano, nebude to nakonec nevýhoda? Je jenom jedna možnost, jak to zjistit, knihu si kupte a přečtěte, určitě nebude litovat. A hlavně nezapomeňte našim hrdinům držet palce.

"Špička kordu mířila přesně na mé srdce a oči mého vraha byly jako černé díry, které hrozily, že pohltí vše, co se k nim příliš přiblíží. Věděla jsem, že neuniknu."

Do této trilogie jsem se prostě zamilovala, bylo by opravdu těžké vybrat z ní nejkrásnější díl, protože jsou všechny jednoduše úžasné, a jsem opravdu ráda, že si našla cestu do mé knihovničky. Narazit na skvělou knihu je totiž stejné jako potkat báječného člověka, nemyslíte?

"'Připravená?' zeptal se s pousmáním. 'Připravená, jestli jsi i ty,' odpověděla jsem a oplatila mu úsměv."

Hodnocení: 5/5

Monday, 25 February 2013

Modrá jako safír

Podtitul: Láska nezná čas
Série: Drahokamy #2
Autor: Kerstin Gier
Překladatel: Teraza Pecková
Nakladatel: COOBOO
Rok vydání: 2012
Počet stran: 344
Vazba: vázaná

Být čerstvě zamilovaná v minulosti vážně není dobrý nápad. To si přinejmenším myslí šestnáctiletá Gwendolyn, novopečená cestovatelka časem. Koneckonců mají oba s Gideonem docela jiné starosti. Například jak zachránit svět. Nebo se naučit tančit menuet (A ani jedno není vůbec snadné!). Gwen má sice po svém boku několik dobrých rádců, ale když se Gideon začne chovat tajuplně, je jí jasné, že musí své hormony co nejdříve dostat pod kontrolu. Jinak z toho, že láska nezná čas, nezbude vůbec nic!  


Pokračování Gwendolynina časocestovacího dobrodružství nás opět zanáší do půvabné Anglie a navazuje v příběhu přesně v místě, kde jsme skončili v předešlém díle, tedy přesně tam, kde se Gwendolyn s Gideonem políbili.

"Zavřela jsem oči - a zase se dělo totéž, co předtím: můj mozek si dal zas tu blahodárnou pauzu."

Čekají je další výpravy do minulosti v barevných historických šatech, které pro ně šije madam Rossini. 

"Když dorazil Gideon, aby mě vyzvednul, nepokrytě se hihňal. 'Nech toho! Když už, tak se můžeme smát tobě!' sjela ho madam Rossini. 'Ha! Jak to zas vypadáš!'"

Gwendolyn se učí historii a způsobům tehdejší doby, v čemž jí má pomoci protivná všeovládající sestřenka Charlotte a snad ještě protivnější Giordano, kteří se však podle Gwen snaží především o to, aby jí srazili sebevědomí. Naštěstí je tu však ještě pan George, jeden ze Strážců, který stojí na její straně, kamarádka Leslie, která má Gwen opravdu ráda a v neposlední řadě také Xemerius, démon chrliče, který, poté co zjistil, že jej Gwendolyn vidí a slyší, ji doprovází téměř na každém kroku, hází fórky a snaží se jí pomáhat.

"Když uviděl můj vyděšený výraz, zkroutil svůj kočičí obličej do vítězoslavného úsměvu a vyplivnul proud vody na přední sklo."

Na povrch pomaličku vyplývají některá tajemství a Gwendolyn se na vlastní pěst snaží přijít na kloub tomu, proč její sestřenka Lucy a Paul ukradli chronograf a utekli s ním do minulosti a také se snaží přijít na to, co se stane, když se do chronografu načte krev všech dvanácti cestovatelů časem a kruh se tak uzavře. Podle všeho se nestane nic dobrého.

"Každý ostatně potřebuje soundtrack pro takovou chvíli."

Komu může Gwendolyn stoprocentně důvěřovat, jaké tajemství skrývá její matka a jak to bude mezi ní a Gideonem?

Modrá jako safír je ještě mnohem úžasnějším pokračováním Rudé jako rubín a dozajista stojí za přečtení...

Hodnocení: 5/5

Rudá jako rubín

Podtitul: Láska nezná čas
Série: Drahokamy #1
Autor: Kerstin Gier
Překladatel: Tereza Pecková
Nakladatel: COOBOO
Rok vydání: 2012
Počet stran: 336
Vazba: vázaná

Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. Jednoho dne se s ní zatočí svět a ona se rázem ocitne ve známé ulici, jenže téměř sto let před svým narozením. Vzápětí pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Zbývá jí ale ještě pochopit, jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem.

Gwendolyn žije v Londýně v třípodlažním domě plném tajemství se svou matkou, dvěma mladšími sourozenci, tetou Glendou, sestřenkou Charlotte, pratetičkou Maddy, babičkou lady Aristou a jejím starým rodinným přítelem Bernhardem.

"Kvůli té spoustě pokojů, maleb, dřevěných obkladů a starožitností, říkala Leslie našemu domu 'vznešený palác'."

V její rodině se mezi ženskou linií po generace dědí časocestovací gen, který svým nositelům umožňuje navštěvovat minulost.

"Poprvé jsem to pocítila v pondělí v poledne ve školní jídelně. Na chvilku jsem v břiše měla pocit, jako když se řítíte dolů z nejvyššího bodu horské dráhy."

Všichni se domnívali, že gen zdědí Charlotte a uzavře tak kruh dvanácti cestovatelů časem. Ovšem brzy vyjde najevo, že cestovat v čase umí Gwendolyn, a tak začíná její dobrodružství, které však není vůbec záviděníhodné. Nejen, že je nebezpečné a opředené mnoha tajemstvími, ale také se pro něj musí vzdát života, který doteď vedla.
  
Aby se zabránilo nekontrolovatelným skokům v čase, které mohou přijít naprosto kdykoli, zanést vás do kteréhokoli roku a trvat jakkoli dlouho, je třeba načíst krev cestovatele do takzvaného chronografu, který umožňuje vybrat si datum i dobu trvání, a pomocí kterého lze každý den elapsovat a nemuset se tak obávat nepředvídatelných skoků do minulosti.

"Bez varování se mi podlomily nohy a ulice před mýma očima splynula v šedou řeku."

Chronograf patří jakémusi tajnému společenství Strážců, které existuje již mnoho let, sídlí v Templu, a jehož zakladatelem byl tajuplný hrabě Saint Germain, ke kterému se vztahují mnohá povídaní, jako například, že umí číst myšlenky a proniknout do duše člověka.

"Když jsme na konci schodiště zabočili ostře doprava, stáli jsme najednou naproti mladému muži."
 
Každému cestovateli časem připadá určitý drahokam, který chronograf zdobí. Gwendolyn představuje rubín a Gideon, což je poslední potomek mužské linie s časocestovacím genem, je diamant. 

"Zelené oči mě podrobily novému zkoumání, tentokrát jen v obličeji."

Gideon je pohledný mladík s krásnými dlouhými vlasy a pronikavýma smaragdovýma očima. A Gwendolyn by se opravdu líbil, kdyby ovšem nebyl tak strašně arogantní a povýšený. 

Gwendolyn také umí mluvit s duchy, které kromě ní nikdo jiný nevidí, což zřejmě nějak souvisí s magií havrana, kterou podle všeho vlastní. Tito duchové a taky její kamarádka Leslie jí na její dobrodružné cestě napříč časem pomáhají.

K něčemu se vám přiznám, tuhle knihu jsem si pořídila kvůli jejímu krásnému přebalu, kterým jsem si chtěla ozdobit knihovničku. Co se jejího obsahu týče, neměla jsem příliš velká očekávání. Ovšem to jsem netušila, že jakmile se do této knihy jednou začtu, okamžitě se do ní zamiluji. Z lásky na první pohled se tak stala láska na první přečtení. A je to láska s velkým L. Miluji prostředí, v němž se příběh odehrává, miluji jeho postavy a jejich jednání a rozhovory, miluji jeho atmosféru a miluji Gideona. Při čtení této báječné knihy mě hřálo na srdci. Je plná dobrodružství a napětí. Je poutavá, vtipná, romantická a milá. Odehrává se v krásném anglickém prostředí, vypráví originální příběh, na jehož konci čeká láska, a kdo se do něj začte, toho už nepustí...

Hodnocení: 5/5


Marcelo ve skutečném světě


Původní název: Marcelo In The Real World
Autor: Francisco X. Stork
Překladatel: Milan Žáček
Nakladatelství: COOBOO
Rok vydání: 2012
Počet stran: 304
Vazba: vázaná

Anotace: Marcelo Sandoval slyší hudbu, kterou nikdo jiný neslyší. Je to jeden z projevů psychické poruchy podobné autismu, kterou trpí. Celý dosavadní život chodil na školu pro žáky se speciálními potřebami, ale toto léto se jeho otec rozhodl, že musí poznat skutečný svět a zaměstná ho ve své právnické firmě. Marcelo poznává, co je to zrada, zklamání, žárlivost, hněv i touha a láska, a učí se s tím vším vyrovnávat. Tento jedinečný příběh je příběhem o spravedlnosti i krutosti světa kolem nás a o tom, že každý z nás může někdy zaslechnout hudbu své duše.

Tato báječná kniha velmi citlivě líčí příběh Marcela, chlapce s Aspergerovým syndromem - toto pojmenování však, jak sám Marcelo podotýká, není úplně přesné, neboť on sám nevykazuje spoustu charakterových vlastností, s nimiž se lze setkat u jiných lidí s AS. Sám sebe vnímá jako odlišného tím, jak myslí, jak mluví a jak se chová, ale nepovažuje se za někoho, kdo se vymyká nebo je nemocný.

Je výjimečný v tom, že uvnitř sebe slyší zvláštní druh hudby, kterou jeho doktor nazývá duševní hudbou, ale on sám ji pojmenovává jako hudbu vnitřní (zkráceně VH), a může být šťastná anebo smutná.
 
"Zavřu oči a představuji si violoncello velké jako Země a smyčec dlouhý jako Mléčná dráha."
 
Bydlí v dřevěném domku na stromě. Má rád klasickou hudbu a poníky. Jeho „zvláštním“ zájmem je náboženství, každý den se pravidelně věnuje rozpomínání - tedy čtení z Bible a naslouchání své VH. Když však se svým otcem Arturem uzavře dohodu, že se přes prázdniny nechá zaměstnat v jeho právnické firmě, aby se na konci léta mohl rozhodnout, zda poslední rok školy dokončí v Petersonu s poníky a ostatními autistickými dětmi, nebo na klasické střední škole, jak si přeje jeho otec, postupně ztrácí o náboženství zájem a přestává slyšet VH. 
 
"Cestou domů cítím, že se stane něco nepříjemného, a moje mysl se pokouší najít zdroj této předtuchy."
 
Je vtažen do světa intrik, chamtivosti, závisti a zášti, je zklamaný a dezorientovaný a neví, co si počít. Jeho čistá duše je ochotná důvěřovat každému, i když si to dotyčný nezasluhuje. Dokáže se naučit rozeznat v lidech to dobré a to špatné?

Ocitne se před dilematem, zda udělat to, co se od něj požaduje a očekává a ublížit tak někomu, na kom mu záleží, anebo jednat na vlastní pěst, ačkoli to pro něj může znamenat, že se bude muset vzdát Petersonu, kde to má tak rád a cítí se tam v bezpečí. To však není jediná věc, která ho trápí. Otevírá se před ním tajná komnata právnické firmy jeho otce, za níž se skrývá něco, co se mu vůbec nelíbí. Odhalí tuto komnatu ostatním a ohrozí tak svého otce i celou jeho firmu pro dobrou věc, nebo to jednoduše nechá být?

"Jak došlo k tomu, že se moje předsevzetí takto zlomilo? Co ještě dole klokotá bez povšimnutí?"
 
Rozhodne se správně a postaví se na stranu dobra? Zůstane ve skutečném světě nebo se znovu uzavře do ochranné ulity ve světě autistů? A pokud zůstane, bude ještě moci slyšet svoji VH nebo zmizí nadobro? Naučí se opravdové lásce a odpuštění?

"Zůstanu vzhůru a poslouchám, jak usíná, s pocitem, jaké to je, nebýt sám."

Tato úžasná kniha mě inspirovala ke čtení Bible, ačkoli naše rodina nikdy věřící nebyla. Autor mě přiměl zamyslet se nad spoustou věcí a přehodnotit můj pohled na svět v nejrůznějších záležitostech. Tahle kniha mě v mnohém ovlivnila a vytvarovala moji osobnost do mnohem hezčí podoby, než jakou měla doteď. Francisco X. Stork i Marcelo se navždy zapsali do mé paměti a srdce a já na ně budu vzpomínat, jako bych je skutečně znala. Autora si nesmírně vážím a obdivuji jej a Marcela, který se od první strany stal mým přítelem, miluji. Jeho příběh jsem prožívala jako by byl mým vlastním. Marcela si nelze neoblíbit. Během čtení mu budete držet pěstit a přát si, aby všechno dobře dopadlo...

Hodnocení: 5/5