Tuesday, 30 April 2013

Bookshelf decor

My všichni, kdo máme rádi knihy, si dáváme na své knihovně záležet a o své knihy se pěkně staráme. Často ale může knihovna vypadat nudně - a to je škoda, protože je mnoho způsobů, jak lze z obyčejné knihovny udělat osobitější. Přináším vám pár nápadů, kterými můžete vaše drahé knihovny oživit...

Neskládejte knihy pouze do řady jako vojáčky, některé položte horizontálně, jiné diagonálně a ty se zajímavou obálkou, nebo ty, které máte obzvláště rádi, vystavte na odiv - vaše knihovna tak získá osobité kouzlo a mnohé o vás vypoví.

Nepoužívejte knihovnu pouze jako úložiště pro knihy, udělejte z ní dominantu pokoje, na kterou bude radost pohledět. Zkuste knihy seskupit podle odstínů barev, vaše knihovna tak získá šmrnc a nebude vyvolávat dojem nepořádku.

Někdy jsou knihy mnohem hezčí pod papírovým přebalem, proto některé ponechejte nahé. A pokud vlastníte knihy, jejichž přebal ani vazba nejsou pěkné, ale máte je rádi a nechcete se jich zbavovat, vyrobte jim vlastní obaly (skvěle se hodí obyčejný balicí papír - v dnešní době si můžete vybrat z nepřeberného množství materiálů, vzorů a barev).

Knihovna není místo jen pro knihy, ozvláštněte ji věcmi, které pro vás něco znamenají, nebo ozdobami, jež jsou krásné, ale nenašli jste pro ně jiné místo. Na policích s knihami se budou skvěle vyjímat obrázky a fotografie - díky nimž se vaše knihovna stane jedinečnou.

Knihovna také může sloužit k ukládání cenných předmětů. Opatřete si nejrůznější krabičky, schovejte do nich vaše šperky, a pak je vystavte ve vaší knihovně.
Knihovna je úžasná na uchovávání suvenýrů z cest, které se jinam nehodí, ovšem ve vaší knihovničce mohou udělat mnoho parády. Nebojte se také do polic umístit vázičky s květinami; nic vaši knihovnu neprozáří více.

Kombinujte knihy staré a nové, velké a malé, útlé a tlusté - vypadá to velmi pekně.
Stejně tak do knihovny můžete umístit staré, nebo i nové časopisy - i ty jsou někdy moc pěkné (zvláště ty kuchařské, o domě a o zahradě).

Pokud máte knihovnu na tmavém místě, anebo je tmavé její pozadí, rozmístěte na police elektrické svíčky (klasické raději ne, aby vám nezbyly jen oči pro pláč), lampičky nebo žárovkové řetězy - vaše knihovna tak získá báječnou atmosféru.

Měsíční chvástačka - Duben


Pěkné úterý všem!
Je tu poslední den v měsíci, a tak přicházím s měsíčním zúčtováním, neboť se mi tentokrát nashromáždilo opravdu neuvěřitelné množství knih - dohromady 19 (na horní fotce některé chybí, ale budou zobrazeny na fotografiích níže). Tak se pojďte podívat, co v mé knihovničce přibylo; z některých kousků jsem přímo nadšená, ale radost mám úpně ze všech...


Recenzní výtisky:
Výkřik do tmy
Zrádný anděl
Diamanty nosí smrt
Pokání
Darovan
Darované:
Irises
Hostitel
Měděný jezdec

Koupené:
Harry Potter - I., II., III.
Prázdné místo
Quo Vadis
 Luxus & Intriky
Cupcakes and cashmere

Monday, 29 April 2013

My room - Before and after

Krásné pondělí všem!

Tak jsem se rozhodla vám pro srandu ukázat, jak můj pokoj vypadal, než jsem se do něj nastěhovala. Když jsem ho viděla poprvé, srandovní mi to vůbec nepřipadalo a vlastně se mi chtělo spíš plakat - protože jsem musela opustit svůj překrásný podkrovní pokoj v našem bývalém domě pro něco tak příšerného, ale s mým báječným tatínkem a trochou lásky jsme ho dokázali přetvořit v něco půvabnějšího. Stále je tu mnoho práce, ale mám to tu moc ráda, a proto mě nesmírně těší vaše krásné komentáře, které mi tu necháváte...
Můj pokoj byl původně kuchyň v absolutně ohyzdném stavu, plný harampádí a starého nábytku, což na fotkách není vidět - na těch už to vypadá trochu přijatelněji, ale stále úděsně. Nicméně právě díky tomu, že se zde dříve nacházela kuchyň, mohla jsem si do pokoje nainstalovat umyvadlo, na které nedám dopustit a už bych se bez něj jen těžko obešla...

A teď už se podívejte na porovnávací fotografie...
 

Before

After

Before

After

Before

After

Before

After

Piškotový koláč s jablky


Ingredience:
130g změklého másla
110g krupicového cukru
2 vejce
130ml mléka
220g hladké mouky
40g kukuřičného škrobu
1 lžička prášku do pečiva
Špetka soli

2 jablka, nakrájená na tenké plátky
1 lžička skořice
1 lžíce krupicového cukru
50g javorového sirupu
 

Postup:
Máslo s cukrem vyšleháme dohladka, poté postupně zašleháme vejce, zředíme mlékem a nakonec vmícháme směs proseté mouky, škrobu, prášku do pečiva a soli. Těsto rozprostřeme do máslem vymazané koláčové formy. Na těsto vyskládáme plátky jablek, které poprášíme skořicí a cukrem a nakonec pokapeme javorovým sirupem. Pečeme při 170°C asi 35 min. Sunday, 28 April 2013

Knižní chvilky (2)


Příjemnou neděli, moji milí čtenáři.
Po týdnu přidávám další fotky do rubriky Knižní chvilky, s níž přišla TerezZ. Myslela jsem, že bych to mohla zpravidelnit a vždy v neděli se s vámi podělit o fotky, které se mi za týden nastřádaly, tak uvidíme, jak se mi to podaří - bude určitě záležet i na tom, nakolik budou fotky zajímavé, aby vás to nenudilo...Brisingr. Dokonalost. Umělecké dílo...Příprava na psaní recenze...

Na zahradě na houpačce se čte úplně nejlíp...


Saturday, 27 April 2013

Jak zabít milionáře

Původní název: How To Murder A Milionaire
Autor: Nancy Martin
Překladatel: Romana Bičíková
Nakladatel: FRAGMENT
Rok vydání: 2012
Počet stran: 200
Vazba: vázaná

Anotace: Mladá ctižádostivá novinářka Nora Blackbirdová patří do filadelfské smetánky. Ve ”vyšší” třídě však není všechno tak skvělé, jak se na první pohled může zdát. Nora splácí dluhy, které jí zanechali rodiče, a navíc objeví během jednoho večírku tělo zavražděného miliardáře, sběratele umění a starého rodinného přítele. Rozhodne se, že za každou cenu zjistí, kdo je vrah. Podaří se Noře odhalit pravdu? Co skrývá údajný mafián Michael, který se snaží Noru získat?

Rodiče tří sester z rodu Blackbirdů se na stará kolena rozhodli odletět do teplých krajů a užívat si života. Svým dcerám zanechaly dědictví, které však sestrám přinese spíše starosti než radosti...

"Můj život jako by byl najednou plný ztrát. Nakonec jsem ale uložila svůj kapesníček do kabelky a zaklapla sponu. Kéž bych v kabelce mohla stejně úhledně zavřít i své emoce."

Nora získala obrovskou rodinnou usedlost s ještě větším dluhem na daních, který má problém splatit. Pomoc přijde od rodinného přítele Roryho Pendergasta, který Noře nabídne práci v novinách. Ale protože na splacení dluhu to nestačí, rozhodne se Nora prodat pět akrů ze svého pozemku Michaelu Abruzzovi - přitažlivému chlapíkovi s neblahou pověstí a koníčkem v rybaření - který na něm postaví svoji autoprodejnu.

"Vypadalo to, jako by se dospělý Huckleberry Finn právě vracel ze svého oblíbeného rybářského místečka, ale jedině za předpokladu, že by Huck vyrostl v hrozivě mohutného ranaře..."

O ženách z rodu Blackbirdů se traduje, že jsou prokleté a jejich manželství jsou odkázána k zániku. Ani Nora a její sestry zvěsti nevyvracejí, jejich manžele stihly nehody a neštěstí a všichni do jednoho jsou mrtví. Znovu se provdala pouze Nořina sestra Libby - jak to s jejím manželem dopadne tentokrát? Kdo stojí za vraždou milionáře se zálibou v erotickém umění a za postupným mizením ovdovělých sester Blackbirdových?

Kniha Jak zabít milionáře mě upoutala námětem, který mi tak trošku připomněl úžasné knihy Kateřiny Petrusové, které jsem nedávno četla a které si mě opravdu získaly. A i když tahle kniha Bavettovi nepředčila, byla skvělá. Knihy by se beztak neměly porovnávat.
Přesně jak slibuje elegantní obálka knihy, jedná se o stylovou detektivku z prostředí filadelfské smetánky.
Autorka ve svém příběhu dokonale vylíčila prostředí a ono pověstné pozlátko bohatých a slavných lidí, pohrála si barvitými a temperamentními charaktery postav, vymyslela zajímavou zápletku s nepředvídatelným rozuzlením a doplnila ji o zábavné a inteligentní dialogy. Ačkoli je kniha poměrně krátká, nevyvolává v čtenáři dojem uspěchanosti a ani konec není odbytý, pouze ponechává prostor k představivosti, což je jen chvályhodné.
Nancy Martin knihu píše s jistým šmrncem a udržuje čtenáře v patřičném napětí, které jej nutí číst dál. Podle mě tedy splnila všechna kritéria dobré knihy a dozajista si zaslouží plný počet bodů. Jeden nedostatek, který bych si dovolila autorce vytknout, jsem však přece jen shledala, a tím je - málo Abruzza; doufám, že to v knize Diamanty nosí smrt napraví.

Hodnocení: 3/5


Za poskytnutí recenzního výtisku velice dekuji nakladatelství FRAGMENT, jehož spolupráce si nesmírně cením.

Friday, 26 April 2013

Five things

Čokoládové sušenky jako poděkování pro Davida z blogu Live fantasy life za jeho krásné doporučení, pěkné komentáře, které mi tu nechává a vůbec za všechno, včetně jeho úžasného blogu, který tak ráda navštěvuji. Děkuju...


Krásný prosluněný pátek přeji. Tento týden byl opravdu prima - bohatý na knihy, sluneční paprsky i dobrou náladu. Téměř každý den jsem si četla na zahradě na houpačce a užívala si zpěvu ptáčků - tedy sluší se říct, že užívala, ale ve skutečnosti mi to občas pěkně lezlo na nervy, když se mi probíjeli do příběhu, ale nakonec jsme si na sebe zvykli a bylo to fajn...


Jarní větvičky v nové vázičce na mém toaletním stolku...


Jarní úpravy nástěnky...


Nejoblíbenější snídaně = ricotta s medem + čaj


Nové aquarellové pastelky...

Thursday, 25 April 2013

Dekadentní čokoládové muffiny

Tento recept je pro skutečné požitkáře, kteří milují život se vším, co nám nabízí - především čokoládu. Dekadentní je proto, že je prostě úplně celý z té nejčernější a nejhořčí čokolády. Pokud si tyto muffinky dopřejete ještě za tepla, uvnitř na vás budete čekat překvapení v podobě čokoládové lávy. Ale výborné jsou i později - tak ne, že je všechny sníte naráz jen co je vytáhnete z trouby...


Ingredience:
150g hladké mouky
2 lžičky opravdu kvalitní mleté kávy
1 lžička kypřícího prášku
1/4 lžičky jedlé sody
špetka soli
2 vejce
65g krupicového cukru
65g třtinového cukru
125ml rostlinného oleje
150g kvalitní zakysané smetany
25ml likéru Amaretto
12 čtverečků hořké čokolády
100g nasekané hořké čokolády na posypání

Postup:
Mouku prosejeme do větší mísy a důkladně promícháme s mletou kávou, kypř. pr., sodou a solí. Vejce vyšleháme s oběma druhy cukru do krémové konzistence. Do vaječné hmoty poté střídavě zašleháváme moučnou směs, olej, zakysanou smetanu a likér. 

Papírové košíčky na muffiny naplníme těstem do poloviny, do každého vložíme čtvereček čokolády a doplníme těstem do tří čtvrtin. Posypeme nasekanou čokoládou a při 180°C pečeme asi 20 min. Nejlépe chutnají ještě za tepla.

Wednesday, 24 April 2013

Muffiny z jablečného pyré

Krásně měkké a provoněné muffinky s křupavou kůrčičkou a semínky na povrchu. Skvěle se hodí na snídani nebo ke kávě jako zdravý moučník.


Ingredience:
345g hladké špaldové mouky
250g jablečného pyré
120g olivového oleje
140g třtinového cukru
60g javorového sirupu
100ml podmáslí
2 vejce
1 lžička skořice
1 lžička prášku do pečiva
1 lžička jedlé sody
Hrst sušených meruněk, pokrájených
Hrst semínek a oříšků (dýňová a slunečnicová semínka, piniové oříšky)Postup:
Jablečné pyré, olivový olej, cukr, javorový sirup, vejce a podmáslí rozšleháme metličkou dohladka, poté jemně vmícháme prosetou mouku s práškem do pečiva, sodou a skořicí. Nakonec vmícháme sušené meruňky, směs semínek a oříšků. Těstem naplníme papírové košíčky na muffiny a posypeme zbylými semínky. Při 180°C pečeme asi 24 min.

Tuesday, 23 April 2013

Opravdu štědrý den


Krásné úterý všem mým báječným čtenářům!
Dnes se vám pochlubím, jaké krásné knihy mi dorazily. Některé jsem měla před-objednané už hodně dlouhou dobu, a jak to tak bývá - všechny mi dorazily naráz v jeden den. O to větší jsem dnes měla radost... 

Jako první tu mám dvě exkluzivní vydání Harryho Pottera v pevné vazbě s přebalem - jsou neskutečně nádherná. Ještě mám objednaný první díl, který v tomto vydání téměř není k nalezení, ale věřím, že se mi podaří jej získat. Škoda jen, že další díly v takto pěkné vazbě u Albatrosu nevyšly, ale kdo ví, třeba nám nakladatelství udělá radost a někdy v budoucnu je vydá. Měla bych opravdu velkou radost...

Pak tu mám první dva díly ze série Luxus, které jsem na internetu sehnala za méně než 100,- Kč za jednu knihu, což je opravdu krásná cena, takže jsem se o koupi moc dlouho nerozmýšlela.
Na knihy se hrozně moc těším. Obálky mají nádherné, a pokud mě nezklame jejich obsah, určitě si dokoupím i zbylé dva díly...

A nakonec tu mám dva recenzní výtisky od nakladatelství Odeon - Pokání a Snídaně u Tiffanyho. Na obě knihy jsem neskutečně natěšená, a jakmile dočtu knihy, které ještě dlužím k zrecenzování Fragmentu, pustím se do nich...

Budu ráda, když se mi i vy pochlubíte, jaké knihy přibyly do vašich knihovniček, nebo které vám v posledních dnech udělaly největší radost...