Tajemství Elly a Michaela

Autor: Jessica Sorensen
Překladatel: Zuzana Ľalíková
Nakladatel: DOMINO
Rok vydání: 2013
Počet stran: 256
Vazba: vázaná


Ella bývala divoká a plná života, ale starosti s jejími rodiči jí při nespoutaném tanci životem podrazily nohy. Zlomená Ella se rozhodne se svým dosavadním životem skoncovat, odjede na vysokou školu daleko od městečka, v němž doposud žila, a nikomu o sobě nedá vědět. Získá tak příležitost stát se někým úplně jiným - lepším -, najít si nové přátele, které v ní nebudou staré já probouzet, a začít žít docela jiný život.

"Přemýšlím, jestli dokážu lítat. Vítr a déšť ve vlasech, ruce rozpažené. Mám pocit, že bych to vážně mohla umět. Možná kdybych sebrala dost odvahy skočit z té úzké římsy, unikla bych do noci na svých křídlech jako pták..."

Jenomže pak přijdou prázdniny a Ella se chtě nechtě musí vrátit domů, kde na ni čekají všechny zničující vzpomínky, krutá pravda, že její otec se o sebe nedokáže postarat sám, bratr s ostrými výčitkami v očích, ale především Michael - kluk, kterému svým odchodem zlomila srdce.

"Kdyby odraz ukazoval jen to, co je vidět navenek, neměla bych s tím problém. Děsí mě to, co je pohřbeno hluboko uvnitř, protože v nitru jsem zničená jako zrcadlo rozbité na tisíc kousků."

Ella se nehodlá jen tak vzdát a bude se návratu ke svému původnímu životu urputně bránit. Rozhodně nedovolí, aby se stala tou samou dívkou, jakou bývala kdysi, než se přihodily všechny ty zlé věci. A proto je taky odhodlaná nepustit si Michaela, který v ní ten dávný oheň zažehá, k tělu.

V knihách jako je tato, je ukryto nepopiratelné kouzlo. Něco, co nás přitáhne, když kolem nich procházíme v knihkupectví, a něco, co nás přiměje se po nich natáhnout a koupit si je. Alespoň na mě Tajemství Elly a Michaela zapůsobila přesně tak. Byl večer před štědrým dnem a já jsem si krátila čas čekání na rodiče procházením se mezi regály s knihami. Neměla jsem v plánu nějakou kupovat a už vůbec jsem neměla ve svém hledáčku zrovna tuhle knihu, a přesto se stalo, že jsem s ní odešla domů. A hned po Vánocích, ačkoli mám knihovnu narvanou tisíci dalšími knihami, které na mě čekají mnohem delší dobu, jsem se přednostně pustila právě do této.
     Myslím, že to, co mám na těchto knihách ráda, je to, že mě nikdy nezklamou. Pravda, nedonutí mě se nad nimi hlouběji zamýšlet, dost možná na ně i brzy zapomenu, ale když je čtu, naplní mě dobrou náladou, pohodou a pošetilou radostí ze života. A o tom čtení také je. Pro mě tedy knihy o lásce budou vždycky stejně důležité jako kterékoli jiné. Protože ať si říká, kdo chce, co chce, dobře napsanému klišé, se nic nevyrovná.
     Konkrétně na této knize mám ráda to, že její příběh se odehrává v několika rovinách. Na jedné straně je rodinný život se spoustou problémů, na straně druhé touha po bezstarostnosti naplňovaná nezodpovědnými automobilovými závody, kterou střídá něžný cit mezi dívkou a chlapcem, jež byli svými rodiči připraveni o veškeré životní ideály.
     Kniha je psaná velmi jednoduše a svižně, takže jejími listy proletíte na pár posezení; autorka si příliš nehraje se slovy ani s textem celkově, ale domnívám se, že to ani nebylo předmětem jejího zájmu, jde tu především o příběh, který je velmi dobře vystavěný a dostatečně napínavý, aby vás nutil knihu dočíst, a také o postavy, jejichž charaktery jsou promyšlené a natolik zajímavé, aby si je čtenář oblíbil a chtěl vědět, jak to s nimi bude dál. Líbilo se mi, že se autorka soustředila nejen na Ellu a Michaela, ale dala prostor také přátelství, které se nečekaně vyvinulo mezi Ellou a její spolubydlící ze školy. Ella se s ní začala bavit jen proto, že představovala ten typ člověka, kterého by ve svém dřívějším životě nikdy neoslovila. Později, paradoxně až v době, kdy se jí začne navracet dřívější já, si však uvědomí, že jí na ní začíná záležet a že by skutečně mohly být opravdovými přítelkyněmi.
     Nerada srovnávám dvě knihy mezi sebou, ale malé připodobnění snad nikomu neublíží. Proto bych ráda napsala, že ten, kdo měl rád Krásnou katastrofu od Jamie McGuire, si nepochybně oblíbí i Tajemství Elly a Michaela. Možná by vás také mohlo zajímat, že právě Jessica Sorensen je díky této knize považována za zakladatelku žánru New Adult. Vydání pokračování s názvem Ella a Michael navždy je naplánováno na březen tohoto roku.
     Pro mě se tedy tato kniha, od začátku do konce nabitá vyostřenými city, plná vášně a života, stala naprosto skvělým úvodem do nového čtecího roku, neboť mě navnadila na další a další příběhy, které si v něm bezpochyby zamiluji. Lepší první knihu roku 2014 jsem si nemohla přát a moc se těším, až se začtu do jejího pokračování...

Hodnocení: 5/5

Comments

 1. Taky neodsuzuju tento typ knih. No a co, že mi to nic zvláštního nedá.. hlavně, že se člověk odreaguje. V dnešní době je to potřeba :))).

  ReplyDelete
 2. Pro romantickou duši jako já jsou tyhle knihy přesně to pravé ořechové, Krásnou katastrofu jsem si moc oblíbila, takže ani tuhle knihu si nenechám ujít, díky za recenzi :)

  ReplyDelete
 3. Na tuhle knížku se chystám. Jsem na ni dost zvědavá. :)

  ReplyDelete
 4. Taky se mi Krásná katastrofa moc líbila :) A určitě si tuhle knížku přečtu :)

  ReplyDelete
 5. Tahle knížka se mi taky hrozně moc líbila :-) Hezky napsaná recenze ;-)

  ReplyDelete
 6. Jo, ta knížka je vážně moc pěkná. Už ji mám doma a rozečtenou :)

  ReplyDelete

Post a comment