Monday, 30 June 2014

Seznam mých přání

Původní název: La liste de mes envies
Autor: Grégoire Delacourt
Překladatel: Eva Sládková
Nakladatel: HOST
Rok vydání: 2013
Počet stran: 180
Vazba: vázaná

Jocelyne zažila ve svém životě velké ztráty a utrpení, ale teď žije docela spokojeným a poklidným životem. Vlastní galanterii, která si nevede nijak zvlášť výjimečně, ale uživí ji; má pár přítelkyň, dvě dospělé a samostatné děti a manžela, kterého má ráda.

"Pořád si lžeme. Protože láska by pravdu neunesla."

Jednoho dne se ovšem stane něco, co převrátí její život vzhůru nohama. Jocelyne by ho přitom ráda nechala přesně takový, jaký byl doposud. Není sice dokonalý a takový, o jakém snila, ale přece jej má ráda a je na něj pyšná. Život se jí ale neptá...

"Chtěla bych mít šanci rozhodnout o svém životě, myslím, že to je nejlepší dárek, který člověk může dostat."

 
"Některá neštěstí jsou tak nesmírná, že je prostě musíme nechat odejít. Nemůžeme si všechno nechat, všechno v sobě uchovat."

Myslím, že autor ve své knize přímo dokonale vyjádřil podstatu lidských přání. Jsme přesvědčeni, že po něčem prahneme. Skutečně a opravdově prahneme. Že bez toho nemůžeme žít, ba dokonce nikdy nebudeme šťastní, nepodaří-li se nám to získat. A pak, když se nám konečně naskytne příležitost, zjišťujeme, že to nepotřebujeme, že vlastně ani doopravdy nevíme, co bychom chtěli. Snad kromě oněch věcí, které si ale nemůžeme koupit.
Kniha Seznam mých přání je velice krásným způsobem dojemná a melancholická. Vypráví o životě a je tak pravdivá. Obdivuji autora za to, jak se dokázal vcítit do ženské duše, pochopit její tužby a dívat se na svět jejíma očima. Podle mě má něco, po čem všechny toužíme - a sice vnímavost. Díky ní musí být nejen báječným mužem a neocenitelným společníkem na cestě životem, ovšem je také úžasným spisovatelem, který se má s čtenářem o co podělit.

Kniha Grégoira Delacourta je jedinečná nejen ve svém sdělení, ale i způsobu podání. Autorův styl psaní je tak nekonvenční - tak osobitý. Někdy realisticky surový, jindy kouzelně jemný a něžný. Přímá řeč se mnohdy ztrácí v divokém moři vířících myšlenek, vzpomínek a pocitů Jocelyne. Příběh jako by díky tomu nabýval na umělecké hodnotě. Vždycky jsem byla obdivovatelkou francouzských filmů, jsou tak zábavné, vtipné, nevšední a vášnivé. A tenhle francouzský spisovatel jako by do své knihy dokázal dostat všechen jejich půvab. Přestože je příběh, který na stranách své knihy rozehrává romantickým způsobem velmi tragický, je také moudrý a poučný, a v mém nitru vyvolal spoustu pocitů.

Krom toho, jak překrásně autor píše a jak citlivě dokáže téma podat, jsem si na jeho románu zamilovala především to, jak zasvěceně mluvil o bloggerském světě, který dal vzniknout nespočtu nových přátelství. Od té doby, co sama vedu blog, totiž vím, že je to skutečně možné. A setkat se s tím na stránkách knihy pro mě bylo nesmírně potěšující. Jocelynin blog byl bezesporu místem plným lásky a mně skutečně mrzí, že Šikovné prstíky nemohu sama denně navštěvovat a hledat na něm útěchu v podobě krásných a hřejivých slov o nejrůznějších druzích látek a krajek a dalších věcí, které mají tu moc rozradostnit ženská srdce.
Román Grégoira Delacourta vypráví o lidských vztazích, o pokušení a nebezpečí, které může vyvolat náhlé bohatství. O lásce a také o tom, že zamilované srdce vydrží téměř všechno, ale zradu a lidskou hanebnost, kterou nedokáže pochopit, nedokáže ani odpustit. Je plný sounáležitosti a poučení z chyb; je to literární počin, který je poctou číst a nechat se jím inspirovat.

Hodnocení: 5/5

Za poskytnutí e-knihy k recenzi mnohokrát děkuji nakladatelství Host.

Sunday, 29 June 2014

Cinnamon cookies

Miluji skořici. Na jednu dávku svého domácího müsli jí dávám velmi štědré tři lžíce. Zbožnuji skořicovou verzi těchto esíček i tyto sušenky obalované ve skořicovém cukru. Mám za to, že se skořicí všechno chutná lépe. Občas ji přidávám i do husté polévky z červené čočky. Neumím si bez ní představit ovesnou ani jinou snídaňovou kaši a o Vánocích špětku přidávám i do svého čaje s mlékem. Tento recept ovšem vznikl úplnou náhodou, když jsem doma nenašla žádnou čokoládu, kterou bych do těsta mohla přidat. Na pomoc jsem se tedy obrátila právě na skořici, a tak vznikly ty nejúžasnější skořicové sušenky, jaké jsem kdy ochutnala...

Ingredience:
280g hladké mouky
1/2 lžičky jdelé sody
1 lžička vanilkového extraktu
2 lžičky mleté skořice
170g změklého másla
260g krupicového cukru
1 vejce
špetka soli

Postup:
Změklé máslo ušleháme s cukrem, poté k němu zašleháme jedno vejce, vanilku a skořici. Nakonec vmícháme směs prosáté mouky s jedlou sodou a solí. Těsto pomocí lžíce klademe na plech s dostatečnými rozestupy. Při 180°C pečeme asi 9 min.

Saturday, 28 June 2014

Theme on Saturday #1| Vliv ročního období na čtení

Jsou knihy, které můžeme číst kdykoliv. Například Harryho Pottera budeme milovat, ať už venku zpívají ptáčci nebo sněží. Je to jedno. Stále to bude ten samý kouzelný příběh, ke kterému se vždy budeme rádi vracet. V některých případech je ale pro mě roční období, v němž se právě nacházím, podstatným faktorem pro výběr čtení. Pamatuji si všechny okolnosti, jež mě provázely čtením té které knihy, proto se snažím být ve výběru pečlivá. Nikdy nezapomenu, jak jsem si četla Muže z Vinci usazená na molu pod rybářskými sítěmi, zatímco mi italské slunce peklo do zad. Nebo jak jsem po večerech, kdy venku tančilo podzimní listí, zabalená do deky četla Na větrné hůrce. Také jak jsem trávila vánoční ráno, kdy všichni ještě spali, v houpacím křesle u rozsvíceného stromečku a četla Dickensovu Vánoční koledu. A jak jsem si na předprázdninový třídenní výlet se základní školou přibalila Pusinky od Stanislava Rudolfa. Knihu, na kterou nikdy nezapomenu a budu ji mít ve svém srdci. Jsem si jistá, že by pro mě byla stejně důležitá, i kdybych ji četla kdekoli jinde, ale vzpomínky na její čtení, kdy jsem se nenápadně odebírala do života mezi řádky, zatímco si ostatní zpívali u táboráku a vytvořili tak pro mě tu nejlepší kulisu, budou vždycky patřit k těm nejkrásnějším.
Jsem přesvědčená o tom, že když čtete knihu v tom správném období, může na vás působit úplně jinak, než kdybyste ji četli v tom nesprávném. Ne nutně ale musí ono správné období představovat to, v němž se odehrává příběh na stránkách knihy. Letní příběh vás může zahřát na srdci právě ve chvíli, kdy už už hrozilo, že propadnete zimní depresi. A naopak. Jsou tu ovšem příběhy, které je zkrátka nejlepší číst v tom pravém období. Například Léto, kdy jsem zkrásněla je kniha, kterou si nejvíce užijete někde u vody a o prázdninách, kdy vás trápí poněkud jiné starosti než po zbytek celého roku...

Jak je tomu u vás? Je pro vás roční období, ve kterém čtete, stejně důležité, jako pro mě? Nebo byste si Vánoční koledu klidně přečetli právě teď v červenci?

Friday, 27 June 2014

July BOOK PHOTO Challenge

Myslím, že březnový projekt focení knih měl velký úspěch, a já jsem si každý den užívala. Proto jsem se rozhodla zapojit do July Book Photo Challenge, kterou pořádá Jessica z books & cupcakes. Věřím, že si u pořizování obrázků i tentokrát užiju spoustu zábavy a že vás budou mé fotografie opět bavit a inspirovat. Minule jste si mi ale stěžovali na angličtinu, proto jsem se rozhodla červencovou výzvu pořádat v češtině a daná témata jsem si volně přeložila...

 1. Oblíbený titul
 2. Překypující smíchem
 3. Něžné/jemné čtení
 4. Červená, bílá nebo modrá
 5. Nesnadné dočíst
 6. Novela/krátký příběh
 7. Květiny
 8. Milovaná
 9. Nostalgie
 10. Objednané knihy
 11. Letní nápoj & kniha
 12. Podceňovaná kniha
 13. Knihovnička
 14. Kniha, kterou jsem četla na škole
 15. Nejstarší kniha v mé poličce
 16. Moje nejmilejší kniha
 17. Duha
 18. Edice
 19. Krásný obal
 20. Čtu YA
 21. Poezie
 22. Literatura faktu
 23. Letní láska
 24. Cupcakes
 25. Západ slunce
 26. Černá & bílá
 27. Dovolená/prázdniny
 28. V kuchyni
 29. Volný den (jakákoliv fotka)
 30. Nový oblíbenec
 31. Přečteno v tomto měsíci

Five things

Gorgeous cherry tree in our garden...

Frappé in Cosmopolis café...

Beautiful new books...

I fell in love with this painting in an antique shop...

Yesterday I came up with the absolutely best recipe for cinnamon cookies...

Thursday, 26 June 2014

Ilustrace

Ilustrace - dříve tak nedílná součást textu - jsou dozajista tím nejkrásnějším způsobem, jak čtenáře blíže seznámit s příběhem, jeho prostředím a hrdiny. Dnes už se bohužel od ilustrací v knihách upouští, neboť je to samozřejmě nákladnější a také není vždy jednoduché najít správného kreslíře či výtvarníka, který by dokázal svoji verzi příběhu převést do kreseb a obrázků. Když už se s ilustrovanou knihou setkáme, jedná se většinou o pohádkové příběhy. Ovšem myslím si, že nejen pro děti jsou ilustrace v knihách důležité. Někdy jsou s příběhem tak úzce spojeny, že si knihu bez nich nedovedu představit. Například nebýt překrásných ilustrací Aloise Křesaly, nikdy bych nebyla schopná si tak dokonale představit trifida z legendárního Wyndhamova sci-fi románu. Stejně tak Koralina by bez ilustrací ztrácela svého ducha; dodávají jí tu správnou atmosféru a příběh se díky nim dostává na úplně jinou úroveň. V knize Velký objev Huga Cabreta autor pracuje s textem a ilustracemi zcela odlišným způsobem. Kresby zde příběh pouze nedoplňují, nýbrž jej vyprávějí. Bez nich by kniha přestala být úplná a příběh by nefungoval; ilustrace drží příběh pohromadě tak jako desky drží pohromadě celou knihu.
Ilustrace dodávají knihám uměleckou hodnotu, podporují čtenářovu představivost a hrdinové příběhů s nimi ožívají. Knihy, ve kterých nejsou, jako by byly ochuzeny o to nejlepší. No, řekněte sami, jestli by ilustrace třeba k takové trologii Hunger Games nebyly naprosto úchvatné. Nebo série Odkaz dračích jezdců. Ano, má sice překrásné obálky a je doplněna o mapu celé Alagaesie, ale přesto bych byla šťastná, kdybych mezi řádky narazila na kresbu Eragona, jak poprvé letí na Safiře, nebo jak spolu bojují proti Urgalům...
Přece jen se ale i v dnešní době najde mnoho knih, ve kterých ilustrace najdete. Takové jsou pro mě vzácné a nenahraditelné. Ve své knihovně jsem našla docela pěknou hromádku ilustrovaných knih a s těmi nejoblíbenějšími a nejkouzelnějšími se teď s vámi podělím...

Svéhlavička
ilustrovala Jarmila Marešová
  
Tajná zahrada
ilustrovala Renáta Fučíková

Rozum a cit a mořské příšery
ilustroval Eugen Smith
 
Den trifidů
ilustrace Aloise Křesaly

Medvídek Pú
ilustrace E. H. Sheparda
 
Návrat do Stokorcového lesa
ilustroval Mark Burgess
 
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
ilustrovala Mary GrandPré

Narnie
ilustrace Pauliny Baynes

Koralina
ilustroval Dave McKean

Volání netvora
ilustroval Jim Kay

Matylda
ilustroval Quentin Blake

Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů
ilustrovala Anastassija Archipowa

Hobit
ilustrovala Jemima Catlin

Velký objev Huga Cabreta
ilustrace Briana Selznicka
 
Vánoční koleda
(autor ilustrací neuveden)
 
Bílý tesák
ilustrace Lubomíra Kupčíka

Leviatan
ilustroval Keith Thompson
  
Dvacet tisíc mil pod mořem
ilustrace Neuvilleovy a Riouovy