How I Live Now

Author: Meg Rosoff
Publisher: Penguin Books
Publication date: 2010
Pages: 210

Fifteen-years-old American girl Daisy is sent by her father and his devilish girlfriend to England. She is supposed to spend summer with her cousins there. But the problem is that she has never met them before. Although she is not initially very thrilled by that idea she find herself surprisingly happy in her new life very soon. But at this time the war happens. None of them quite understands or cares about, until it hits their own lives. The cousins are divided and no one but Daisy can put them together again...

"It would be much easier to tell this story if it were all about a chaste and perfect love between Two Children Against the World at an Extreme Time in History. But let's face it, that would be crap."

Like sometimes happen, I saw the film first and have read the book just afterwards. I was actually convinced to read the original story for the screen play was so amazing. But the book turned out to be at least thousand times better, truth be told. I would not believe that so emotional and profound story could be wedged into two hundreds pages only. It makes me wondering if the author has some magical ability. I guess she has. Namely her beautiful writing style, her powerful words and her utterly breathtaking thoughts.

I really enjoyed the way in which Daisy has told her moving story. She was immensely frank, cynical and witty at the same time. I truly sympathized with her and my heart almost stopped throbbing at certain moments for I was painfully experiencing her  whole story. Although it definitely is quite disheartening narration because of the war consequences, I have found it very inspirational and also beautiful. I am so glad I have had the opportunity to read it. I would say that this book is surely one of those for whom it is worth to learn to read in English in case you are not a native speaker.
Meg Rosoff is an amazing writer. I fell in love with every single word of hers and I am absolutely sure I must to read more books she has written. How I Live Now aspires to become a classic because it has so much to convey. You really shouldn't pass off it. There is no way you would be left impassive by the story. You will be crying till exhaustion but it is worth because you will be filled with hope at the end...

"If you haven't been in a war and are wondering how long it takes to get used to loosing everything you think you need or love, I can tell you the answer is no time at all."

Patnáctiletá Američanka Daisy je svým otcem a jeho ďábelskou přítelkyní poslána do Anglie, aby zde strávila léto se svými bratranci a sestřenicí. Problém je, že Daisy se s nimi ještě nikdy předtím nesetkala. Ačkoli zpočátku není celou touhle myšlenkou nadšená, velmi brzy překvapivě zjistí, že je ve svém novém životě šťastná. V té chvíli však vypukne válka, které nikdo z nich tak docela nerozumí, ani se o ni nestará, dokud nezasáhne do jejich životů. Bratranci a sestřenice jsou rozděleni a je jen na Daisy, aby je dala opět dohromady...

"It was like seeing a vision of some past life, a life so recent and so distant that I could remember the exhilaration without being able to remember what it felt like."

Jak se občas stává, nejprve jsem viděla film a teprve poté si přečetla knihu. Ve skutečnosti jsem byla přesvědčena, abych si přečetla originální příběh, tím, jak skvělý film byl. Ovšem kniha se ukázala být nejméně tisíckrát lepší, popravdě řečeno. Nikdy bych nevěřila, že tak emotivní a hluboký příběh může být vměstnán do pouhých dvou set stran. To mě přivádí k myšlence, zda nemá autorka nějaké magické schopnosti. Hádám, že má. Totiž její překrásný styl psaní, její silná slova a naprosto úchvatné myšlenky.

Opravdu  jsem si užila styl, jakým Daisy vyprávěla svůj dojemný příběh. Byla nesmírně upřímná, cynická a vtipná zároveň. Opravdu si získala mé sympatie a moje srdce v určitých chvílích málem přestalo bít, neboť jsem celý její příběh skutečně bolestně prožívala. I když je to docela skličující vyprávění vzhledem k důsledkům války, shledala jsem ho neuvěřitelně inspirativním a také krásným. Jsem tak ráda, že jsme měla příležitost si jej přečíst. Řekla bych, že tahle kniha je dozajista jednou z těch, pro které stojí za to naučit se číst v angličtině v případě, že nejste rodilý mluvčí.

Meg Rosoff je úžasná spisovatelka. Zamilovala jsem se do každého jednotlivého slova, které napsala, a jsem si naprosto jistá, že si od ní musím přečíst více knih. Kniha How I Live Now aspiruje na to stát se klasikou, neboť má tolik, co sdělit. Opravdu byste ji neměli minout. Není možné, aby vás tento příběh zanechal netečnými. Budete brečet až do úplného vyčerpání, ale bude to stát za to, neboť na konci budete naplněni nadějí...

"Things happen and once they start happening you pretty much just have to hold on for dear life and see where they drop you when they stop."

Ratings: 5/5

Comments

  1. Také jsem viděla film Verunko a ten mě bohužel moc nenadchl. Po tvé recenzi jsem ale na knihu zvědavá a určitě si ji poznačím, že bych si ji mohla také přečíst. Tady asi platí to známé pravidlo, že kniha je lepší jak film. :)

    ReplyDelete
  2. Příběh mě tedy nesebral tolik jako tebe, ale je pravda, že se mi dost líbil. A jsem ráda i za film, protože jen díky němu jsem se ke knize dostala :)

    ReplyDelete

Post a Comment