Anne of Green Gables

Author: L. M. Montgomery
Publisher: ALADDIN
Publishing date: 2014
Pages: 440

Anne is a little orphan girl with a penchant for imagining things. She had had a dreadful past but for the time being it seems that the things might turn into good for she is supposed to live with Mr. Cuthbert and his sister in the place that is imbued of imagination - at Green Gables. But then it turns out that they actually wanted a boy because they have no use for a little girl like she is. Anne find herself in the depths of despair at once. Nevertheless, nothing is quite lost yet. Matthew and Marilla Cuthbert might change their minds...

"I'm so glad I live in a world where there are Octobers."

Oh, how much I love this book. The story was so lovable and charming that I was smiling almost constantly during the reading. I grew fond of Anne spelled with an "e" at once. She was genuine and extremely imaginative which I really adore about her. I enjoyed the chitchat of hers very much. It was really entertaining and for this part I identified with her a whole lot. I also talk too much to myself as well as when I feel comfortable or even uncomfortable in the company of certain people. So I guess we have this in common. And then I really like the positive way in which she was thinking. She was very needy but she loved splendid things so it wasn't easy for her at all. Nevertheless, she has always tried to find something delightful in all of the things that had happened to her. And that was really inspiring for me.

L. M. Montgomery has one of the most beautiful writing style I've ever had a chance to read. She wrote Anne's story very romantically, originally and humorously. Anne has became one of my favorite bookish characters. She is nice, sound and kind but she also has quite a bit of wicked behaviour. And that is the thing I like about her the most - that she acts like a real human being instead of fictional heroine. I also like her character development. I dare to say she was totally different at the end of the book compared to the beginning of the story. She was learning from her mistakes and she never repeated them. But for the most part I absolutely adored her relation ship with Gilbreth. Their squabbling was so sweet. Although I was feeling very sorry for him at some times. He was so delightfully assiduous.

"Life is worth living as long as there's a laugh in it."

I don't even know so many words in English to express how wondeful the story about Anne of Green Gables was. I really can't believe that I could live without reading Anne for so long. I just can't imagine not knowing her now. I loved everything about this book. The beautiful surroundings where the story was happening as well as all the colorful characters. Some of them funny, some of them grim, but all of them unique. It made me happy to read this book. And I really can't wait to read the sequels...

Anne je sirotek se zálibou v představování si nejrůznějších věcí. Má za sebou hroznou minulost, ale pro tentokrát se zdá, že by se věci mohly v dobré obrátit, neboť má žít s panem Cuthbertem a jeho sestrou na místě prodchnutém fantazií - v Green Gables. Jenomže se ukáže, že pan a paní Cuthbertovi chtěli ve skutečnosti chlapce, neboť pro dívku jako je Anne nemají žádné využití. Anne se náhle ocitá v hlubinách zoufalství. Ovšem ještě nic není tak docela ztraceno. Matthew a Marrila Cuthbertovi by přeci mohli změnit názor...

"Tomorrow is a new day with no mistakes in it... Yet."

Ach, jak moc miluji tuto knihu. Příběh, který vypráví, je tak roztomilý a okouzlující, že jsem se musela téměř po celou dobu jeho čtení usmívat. Anne psanou s "e" jsem si oblíbila hned napoprvé. Ona je velice originální a vyznačuje se neuvěřitelně obrovskou představivostí, což se mi na ní opravdu líbilo. Její upovídanost byla nesmírně zábavná. A právě v tomto ohledu jsem se s ní velmi ztotožnila. I já si sama pro sebe hodně povídám a stejně tak hodně mluvím, když se cítím příjemně nebo i nepříjemně ve společnosti určitých lidí. Kromě toho se mi také líbil její pozitivní přístup k  věcem. Anne byla velice chudá, ale měla velmi ráda krásné věci, a tak to pro ni občas nebylo vůbec jednoduché. Přesto se pokaždé snažila najít něco pěkného ve všem, co se jí přihodilo. A to bylo opravdu velice inspirativní.

L. M. Montgomery má jeden z nejkrásnějších stylů psaní, který jsem kdy měla možnost číst. Annin příběh napsala velmi romanticky, nevšedně a vtipně. Anne se stala jednou z mých nejmilejších knižních postav. Je milá, moudrá a laskavá, ale stejně tak se občas zapomínala a chovala se poněkud zle. To se mi na ní ovšem líbilo ze všeho nejvíce - že jednala jako normální lidská bytost a ne jako románová hrdinka. Také se mi líbil vývoj, který její postava v průběhu knihy podstoupila. Troufám si tvrdit, že byla na konci příběhu někým úplně jiným, než kým byla na jejím počátku. Učila se ze svých chyb a už je poté nikdy neopakovala. Ze všeho nejvíc mě ale bavil její vztah s Gilberthem. Jejich hašteření bylo tak sladké. Ačkoli mi Gilbertha občas bylo velice líto, neboť se tak moc snažil.

"Looking forward to things is half the pleasure of them."

Chybí mi slova, kterými bych vyjádřila, jak moc úžasný příběh o Anně z Green Gables byl. Opravdu nemohu uvěřit, že jsem mohla žít tak dlouho, aniž bych si její příběh přečetla. Teď už si opravdu nedokážu představit, že bych ji neznala. Na této knize miluji všechno. Krásné okolí, v němž se příběh odehrává, stejně jako barvité charaktery postav. Nekteré zábavné, některé ponuré, ale všechny jedinečné. Dělalo mi radost tuhle knihu číst. A už se nemůžu dočkat na její pokračování...

Ratings: 5/5

Comments

 1. Táto kniha je pre mňa to najčarovnejšie čo som kedy čítala. Milujem celú sériu príbehov o nezbednej Anne. Práve táto kniha ma doviedla k láske ku knihám a vždy sa k nej budem s láskou a radosťou vracať. Nádherná recenzia, Veronika :)

  ReplyDelete
 2. Krásne fotky :). Človek sa na ne nevie vynadívať :).

  ReplyDelete
 3. Tak to zní hodně lákavě, asi si to přidám na svůj seznam :) Máš můj obdiv, jak dokážeš dobře psát články v angličtině.

  ReplyDelete
 4. Krásná recenze! Nikdy jsem o téhle knížce nepřemýslela jako o něčem, co bych si měla přečíst, ale popisuješ ji vážně úžasně! Myslím, že se po ní budu muset podívat :)

  ReplyDelete

Post a Comment