#FridayReads

Happy Friday,
so this weekend I am going to read Villette by Charlotte Brontë. You know how much I love Jane Eyre. She is my greatest inspiration and I remember her almost every day. However, the strange thing is that even though I admire and adore writing style of Charlotte Brontë, I have never picked up any other book by her. But last Saturday I found this beautiful new edition of Villette while browsing through one bookshop and I just couldn't resist to buy it. So now I have my own copy and I can start to read... Tell me what are you currently reading?

Comments

 1. I love the cover! I wish Czech publishers would make more effort to create pretty covers for classics instead of just using a photo from the movie adaptation like they usually do. I'm reading Great Expectations! It's my first book by Dickens and so far it's really good, and quite different from what I expected. Happy weekend! x

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh yes, I would wish that as well. B:-) But on the other hand, these gorgeous books lead me to start reading in English and because of it I ended up in London. So I guess I owe a lot to English literature. And I would say once I've started to read in an original language, I wouldn't want to read in Czech anymore. So now I'm not upset about Czech editions... I am very looking forward to find some time to read Great Expectations, too. Since I have my copy prepared for a few months now... :-) Have a lovely weekend, dear Madlenka.

   Delete
 2. Jsem téhož názoru...úžasná obálka! a taky bych si přála, aby české verze byly nápaditější, barevnější...novější :)
  Já jsem dočetla Rudá jako rubín a snad se stihnu ještě pustit do Zamilované hypnotizérky od Liane Moriarty :)
  Krásný pátek a následný víkend přeji :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Rudá jako rubín je tak skvělá kniha. Myslím, že bych brzy měla naplánovat nějaký re-reading. Protože jsem tuhle sérii četla přesně před třemi lety, kdy jsem zakládala tenhle blog. To už je vážně doba. Možná bych se měla do svých oblíbených příběhů vracet častěji... :-) Měj pěkný čas při čtení a přeji krásný víkend. :-)

   Delete
 3. Obalka je nadherna :-)Ja aktualne ctu knihu Jane utika od Joy Fielding.Hezky vikend a prijemne cteni:-)

  ReplyDelete
 4. Poslouchám audioknihu Hvězdy nám nepřály, během čehož vybarvuji Mudlovské omalovánky. Aneb srdcovky kam se podíváš. :D :) Do toho čtu povinnou četbu na dějepisnou olympiádu... :)

  ReplyDelete
 5. Mně bude tento víkend dělat společnost Irving, a pokud to stihnu, chtěla bych se pustit ještě do čtvrtého dílu Zámku a klíče od Hilla :)

  ReplyDelete

Post a Comment