Harry Potter and the Philosopher's Stone (Harry Potter #1)

Author: J. K. Rowling
Publisher: Bloomsbury
Publishing date: 2014
Pages: 332

"Welcome to a new year at Hogwarts! Before we begin our banquet, I would like to say a few words. And here they are: Nitwit! Blubber! Oddment! Tweak!"

I love Harry Potter. At least I have always loved the movies. But now I came to confess that I have never read the books everyone loves so much. There, you must be surprised, don't you? Well now, I have to admit I really am an odd kind of reader. But the thing is that I was trying to read the first book in a Harry Potter series ever since it was first published and yet I have never finished it. Until now...

Somebody might consider as regretting that I lost the opportunity to read those magical books in the right time. But you know what, I am not. It's the same thing as love. There's no such thing like a proper age for it. Not at all. The perfect timing is completely freelance. You can fall in love in your seventeenth or even fiftieth. The time doesn't really matter. I've been always convinced that books find us and that they know the best when to come to us. There's no need to be worry about that. To me Harry Potter came in my late twenty-three years and I am as excited from the story as the younger readers are.


"To the well-organized mind, death is but the next great adventure."

I am sure that the Czech translator did a great job, conjuring the names and designations with a big dose of imagination and bringing Harry to life afresh for the local readers. But for my own part I am happy to read the story in an original language for the Czech version never really absorb me as much as the English did to make me finish it. The way J. K. Rowling treats with words is immensely charming and beautiful and it makes me to care about the main protagonists as if they were my real friends. Which I am sure they are because J. K. Rowling causes this feeling about them in me.

I am impressed by J. K. Rowling's writing style. She makes me love Harry as well as Daniel Radcliffe does. But not just that. She also makes me care about the characters I've never taken interest about when it came to the movies. For example Mr. Dursley. He has always seemed horrible to me. But in a book he kind of obtains some affection from me. I mean, he is still nasty and awful but I can understand why he is like that, too. And that is the thing I like about J. K. Rowling's writing the most. Not just the whole fetching world she creates, nor the unending fantasy she proves she has, but the touching way she writes about people. That is something absolutly magical and admirable.

Ratings: 5/5

Comments

 1. Znovu..:) překrásně napsáno, úplně jsi to vystihla. Zrovna Harry je opravdu kniha, kterou ocení podle mě všichni. Tohle vydání je navíc překrásné, už dlouho po něm toužím. Pokud letos udělám státnice, tak si ho pořídím - tak a je to, teď už je udělat musím :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji Ti moc, milá Hani. Přeji Ti u státnic hodně štěstí. Jsem si jistá, že je zvládneš. Tohle vydání je opravdu krásné. Obsahuje i nějaké zajímavosti o autorce. Dozvěděla jsem se například, že její oblíbenou knižní hrdinkou je Jo March z Malých žen. To máme tedy rozhodně společné... :-)

   Delete
  2. To jsem nevěděla, pěkný detail, který činí knihu ještě více atraktivní :)

   Delete
 2. Mluvíš mi z duše. "...but the touching way she writes about people..." To je větička, která psaní JK Rowling opravdu báječně vystihuje. Nevím, zda jsi už četla "Prázdné místo", já na něj zrovna psala recenzi a tohle byla přesně jedna z věcí, které mě na knize tak neskutečně dojímaly - to, že nikdo nebyl černobílý a i když se jednotlivé postavy občas dopouštěly vysloveně ohavných věcí, člověk chápal, co za nimi stojí a co je k takovým činům nutí. Myslím si, že autorka je nejen báječná spisovatelka, ale musí být taky velmi trpělivým posluchačem a bystrým pozorovatelem, protože její postavy nejsou nikdy prototypické, a to je na jejím psaní snad to nejkrásnější... Bála jsem se "Prázdného místa" bez čar a kouzel a ono bylo úplně stejně magické jako Harry Potter. Děkuji za pěkný článek a srdečně doporučuji přečíst "The Casual Vacancy" :) Krásný víkend, Verunko! :)
  K

  ReplyDelete
 3. Verunko krásně napsáno, jsem zvědavá, co řekneš na další díly :-)

  ReplyDelete
 4. I was kind of surprised that this was the first time you read Harry Potter! haha But I also believe there is no "right" time. Books come to us at different times, and the love we feel towards them isn't different just because we read them 5, 20 or 100 years after they came out. I've read all Harry Potter books + The Casual Vacancy in Czech, but I have yet to read something by J. K. Rowling in English! Have you noticed she's just revealed several other wizarding schools around the world a couple of days ago? I really hope she's not done with magic yet! :)

  ReplyDelete
 5. Anonymous5/2/16 13:00

  Také si myslím, že ke každé knize člověk může přistoupit kdykoli a že na tom není nic zvláštního:) Nepochybně si to užiješ, možná teď i více, zvlášť když je člověk v Londýně, tak pro to musí být ještě lepší atmosféra:)
  Od té doby, co jsem četla knížky, je mám radši než filmy, i když bez těch tváří si ty postavy člověk neumí představit :) Také mám moc ráda a hrozně doporučuji audioknihu namluvenou Lábusem. To můžu poslouchat naprosto kdykoli...
  Těším se na články dalších dílů HP a přeji hezký víkend! Dia

  ReplyDelete
 6. Jsem ráda, že sis Harryho konečně přečetla a zamilovala. :)

  ReplyDelete
 7. Moc hezky napsano, ja jsem Harrymu take podlehla ve vanocnim case roku 2015, teda kniham, filmy jsem zhledla vsechny a jsou uzasne, ale prave knihy maji jedno kouzlo navic:-)

  ReplyDelete

Post a Comment