#FridayReads

Hello lovely people,
another Friday is here. I can't believe how fast the time is running. I know I say it every week. But I really am surprised when it comes to the fact that I am living in London for the fifth consecutive month. Also, my twenty-fourth birthday is approaching inexorably. Sometimes I feel really old but not wise, unfortunately. Anyway, I still have lots and lots of books ahead of me and that is particularly nice prospect of future days. I am working this weekend but I hope that I can find some moments for reading The Memory of Light by Francisco X. Stork which I've just started. You know, how much I love this author, and this copy of the newest novel of his I received from him as a gift. Which makes this book especially precious... Tell me, what are you, guys, reading currently?

Comments

 1. Ahoj Veru, můj příspěvek už je taky na blogu :) chystám se na Šváby...Co se týče Francisca - tento měsíc jsem si pořídila Marcela, takže jsem nesmírně zvědavá, jestli mě autor zaujme tak, jako tebe :)
  Přeji Ti krásný víkend

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji, Hani, krásný víkend a pěkné chvíle u čtení i Tobě. Pěvně doufám, že si Tě Marcelo také získá. Pro mě je to zkrátka nezapomenutelný hrdina. Plánuji si v blízké době přečíst knihu opětovně... :-)

   Delete
 2. Krásný pátek i tobě :) Já čtu Zimní moře od Susanne Kearsleyový a je to zatím moc pěkný :-)Jinak teda já Marcela dočetla nedávno;-)

  ReplyDelete
 3. Taky mi to děsně utíká. :)
  No, čtu teď několik knížek najednou, ale všechno je to do školy. Plus poslouchám Fifty shades namluvené Terezou Bebarovou. :D

  ReplyDelete

Post a Comment