#FridayReads

Happy Friday to all of you,
I've been pretty depressed the last couple of days. I don't know what caused it. But I just haven't been in a mood for blogging and things like that. So that's why I've picked up a Persuasion by Jane Austen to cheer me up a little bit. And it really works. I feel so much better now. It's such a beautiful compelling story. I just love it. Tell me, what are you reading currently, and what's your favourite Jane Austen's novel...

Comments

 1. Je naprosto úžasné mít při ruce knihu, která nám za každé situace dovede zlepšit náladu :) Jsem moc ráda, že takovou knihu máš! Já čtu momentálně další z dílů Úžasné Zeměplochy a moc si to užívám.
  Měj se krásně, Verů a doufám, že už se budeš cítit lépe :)

  ReplyDelete
 2. Oh hi! I missed out on some of your posts apparently! I'm currently listening to Throne of Glass by Sarah J. Maas, but as I still have exams, it's hard to concentrate. I'm looking forward to have more time to read and pick up at least a few of the books that have been sitting on my shelves.
  Anyway, it's such a joy to have books that always cheer you up no matter what. I love Persuasion as well but Emma is my favourite :)

  ReplyDelete
 3. Persuasion jsem si koupila několik let zpátky, kdy jsem žila v Lyme Regis.. příběh se zde také zčásti odehrává. Zatím jsem ji nečetla, šetřím si ji, až se budu chtít vrátit „zpět“. And by the way I'm reading Lake District Murder at the moment!

  MICHAELA

  ReplyDelete

Post a Comment