Re-reading| Reflections on Twilight After Ten Years


"When life offers you a dream so far beyond any of your expectations,
it’s not reasonable to grieve when it comes to an end."

Today I am going to write about one of my favourite books of all time. It is a book that, if not brought me to reading, then it at least brought me back to reading when I was on high school. I only read it once back then but I have been completely in love with the story ever since, even though I was sometimes pretending not to be because of all that bad raputation the book has gotten throughout the years. But you know what, I am old enough now for not being embarrassed of what I like and what is hence a part of myself. So I am not gonna lie about being a fan of Twilight anymore. And I decided to write some kind of a book review on it because I realized that I've actually never talked about this book on my blog before, which is sort of a pity, I think. But obviously it's gonna be somehow different, for I've read this book again after ten years. Isn't it crazy? I suppose I am getting really old. On the other hand, though, when I was reading Twilight for this time, I felt like nothing really changed that much from the first time. Except maybe that I am getting a little bit more emotional with my progressing age. Okay, seriously now, I've picked up this book just to relax a little bit. I wasn't expecting that much from it, for it really has been a long time since I've read it. And I was slowly forgetting most of the story. So I wasn't actually sure whether there's anything left in that story which I would enjoy even this time. And I can tell you, I was rather surprised when I found myself reliving all those forgotten feelings for all the characters all over again as if no time would have passed. It was amazing!

To tell the truth, I've become rather sceptical about love since my teen years, so I really didn't expect to believe in the relationship between Edward and Bella all over again, but I did. And I trust that it was actually the reason why I picked up this book again. Somehow I probably knew I needed it to reminds me what it is all about to be in love, keep your heart open and care about people around you... This book is really unique, for it is so easy to read for everybody, and at the same time it is beautifully written. I know that some of you could argue with me about that. And it's okay. You can keep your opinion just as I do. But I really think that Stephenie Meyer poured her very own heart into that story, and I can see it in every sentence she'd written. I was wondering why everybody seemed to love Twilight in the beginning, and then when it became really famous because of all the fans, most of them suddenly changed their minds. I think that maybe it has something to do with the mere fact that we're somewhat afraid of liking the same thing as so many people. We want to be original and we want to keep our favourite stories to ourself, but at the same time we're also frightened to stand for our own opinion. I agree that it can lose some of its enchantment when there is too much of it everywhere. But hating something just because everybody seems to love it just doesn't feel right to me. You can be fan of Harry Potter along with the whole world without feeling ashamed of it. And I just want the same thing about Twilight because I really don't see why it should be different. So if you really hate it from all of your heart then it's okay. But if you say it just because of others then don't do that, for there's nothing to be ashamed of. I admit that this book might be a little bit naive sometimes but I don't care. I like the feelings which flood my heart whilst reading of it, and I like that I can relate to the characters so easily. It just feels great to be able to connect with some book in such a way.

I love this book and I will always be grateful to it, for it helped me to go through some of the hardest parts of my life, for it showed me that I was not alone, for it brought me back to the wonderful world of imagination, for it felt like home whenever I needed a place to be. It is like an awesome gate book that can lead you to so many new books you wouldn't even be able to find if you wouldn't go through this one, you know. But the greatest thing about it is that the story is welcoming whenever you want to go back in time and relive some of your old memories...

"Twilight, again. Another ending.
No matter how perfect the day is, it always has to end."

Comments

 1. Krásné fotky, jako vždy... ;-)
  Jen škoda, že nevím o čem píšeš, anglicky totiž neumím... :-(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji mockrát, milá Katniss. :-)
   Zkus použít Google Translate v levém panelu mého blogu. Když si tam zadáš češtinu, celý blog se ti do ní během vteřinky přeloží... :-)

   Delete
 2. Já myslím, že to tak má většina lidí. Pokud si něco zamiluješ v dětství/mládí, málokdy pak na to už změníš názor, možná se člověk stane kritičtějším, ale minimálně kvůli té nostalgii na své oblíbené knihy/série vzpomínáme s láskou v srdci (zrovna nedávno jsem o svých srdcových knihách z dětství psala na blog).
  Já patřím k těm, kteří sérii přečetli v době zrodu, ale uchváceni nebyli. Nechala jsem se v té době strhnout davovým šílenstvím, které panovalo v naší třídě (kluci na nás tehdy jen valili oči :D), ale nikdy jsem si knihy nezamilovala ani zdaleka tak, jako třeba Harryho, Pána prstenů atak.
  Myslím, že k všeobecné "nenávisti" této série přispělo zejména filmové zpracování, které opravdu není dobré a český dabing je vyložená katastrofa. Rovněž ta vlna upírských knih/filmů, kterou to spustilo, vedla podle mého zkrátka k přesycení...Znám ale spoustu lidí, kteří sérii dodnes milují a jsem ráda, že i tobě se po letech líbila a zůstává pro tebe důležitou. Nedávno mi moje oblíbená blogerka Lenička do komentáře napsala, že je úžasné, jak se některá kniha pro někoho může stát tak zásadní, když ostatní ji míjí/nemají rádi, a je to naprostá pravda. Pro každého je zásadní jiná kniha, hlavní ale je, abychom každý nějakou takovou měli :)
  Krásný článek i fotky, Verů, měj se krásně

  ReplyDelete
 3. Uzasny clanek �� musim rict ze s twilight zo mam stejne. Uplne celou serii zboznuju, autorma ma uzasny styl psani ktery si ziskal moje srdce. Nektere casti znam skoro nazpamet protoze si je obcas precitam. Cetla jsem od ni i Hostitele a ten me uchvatil jeste vic ��

  ReplyDelete
 4. Krásný článek. Do téhle série jsem se zamilovala ve svých dvanácti letech a vděčím jí za to, že mě dovedla ke čtení. Navždy bude mít speciální místo v mém srdci:)

  ReplyDelete
 5. Pěkný článek, bohužel jsem viděla jenom filmové zpracování. Ke čtení mě přivedly jiný knihy a tys mě přijměla, že bych si je taky měla zvonu přečíst :) Jinak krásné fotky!

  ReplyDelete
 6. Moc hezký článek se zajímavých námětem a tradičně úchvatnými fotkami, Veru :) Mě osobně tato série tak nějak minula, upírská tematika mě nikdy zvlášť nelákala a Stmívání prostě šlo nějak mimo mě. Časem jsem viděla některé filmy, a ty mě ke čtení bohužel nepřesvědčily. Bylo ale krásné číst o tom, jak moc důležitá pro Tebe tahle série byla a je. To je to kouzlo knih, každý někde najde tu "svoji", která ho zasáhne, ovlivní, pomůže mu... Věřím, že se za dalších deset let k sérii znovu vrátíš a přeji Ti, aby neztratila nic na svém kouzle :)) Měj se nádherně :)

  ReplyDelete
 7. Dokonalý článek a skvostné fotky! Twilight jsem četla mezi koncem devítky a začátkem střední školy a bylo to úžasné! Přečetla jsem Twilight a začala odznova... Tehdy jsem měla první díl půjčený jen z knihovny a za žádnou cenu jsme knihu nechtěla dát z ruky... Až mi moje mamka knihu musela koupit. Twilight je úžasná série a jak tu již bylo zmíněno, filmy jsou špatné a náš dabing prostě otřesný. K tomu upírský boom, který mě také odradil od hodně knih, které k tomu bylo přirovnáváno. Twilight také navždy zůstane mou srdeční záležitostí.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju ti moc za krásný komentář, milá Sabčo. Pokud jde o filmy, musím uznat, že jsem je po celých deset let taky nevyhledávala, ale teď jsem se na ně podívala po dlouhé době znovu v angličtině a musím říct, že jsem je viděla v naprosto novém světle. A fakt se mi moc líbily. Nikdy bych nečekala, že si mě někdy získají, ale je to tak. Takže zřejmě český dabing byl to jediné, co mě od nich celou tu dobu odrazovalo... :-)

   Delete

Post a Comment