Friday, 26 May 2017

#FridayReads

Dear readers,
I am sorry I haven't posted much recently, not even have I read a lot during the month of May. But I am hoping to find more time for books and blogging from now on. Today is a beautiful day and I decided to start reading Anne of Avonlea by L. M. Montgomery, which is the second book in the series. I was inspired to it by watching Anne with an E on Netflix recently. It was really charming adaptation and I loved it but I also hated it, for they changed many major things about the story. But I am sure they meant it well. The original film from 1985 will always be my favourite, though.

Have you read Anne of Green Gables series? And are you a fan of the new Netflix adaptation? Also, don't forget to tell me what are you reading currently...

3 comments:

 1. Aktuálne čítam Môj smutne slávny život od Kate Manning. Nie je to veľmi známa autorka a kniha zrejme tiež nie, no je to naozaj výborné :).
  Prajem príjemné čítanie! Anna vie vždy až tak zahriať na duši ❤️. Je to príbeh, ktorý by sa dal čítať, ale aj pozerať dookola... Súhlasím s tebou, pretože aj moje najobľúbenejšie spracovanie je práve to z roku 1985. Myslím, že už žiadne nebude mať také čaro.
  Anne with an E by som si však chcela pozrieť. Je to prvé spravovanie Anny, ktoré ma okrem toho staršieho zaujalo. No ako som už spomínala... Žiadne nebude ako to :).

  ReplyDelete
 2. Annuška je zlatíčko, pardon, nie... ona je spriaznená duša. ♥ Ja teraz čítam skoro-novinku od Hostu - Hanu. Zatiaľ je výborná, ale nie som zvyknutá na také znepokojivé knihy. O.o

  ReplyDelete
 3. I will always prefer the 1985 adaptation over any new version of anne, megan follow & jonathan crombie are so perfect as anne and gilbert, I don't even want to imagine anyone else in those roles though the 2 movies that follows the first aren't as good.

  I read the anne series but I really only like the first 3, maybe 4 & 5 books in the series as it really is less about anne as the series carry on.

  have a lovely day.

  ReplyDelete