everyday post| The Present Moment

Are you still there, my dear readers?
I hope you haven't forgotten me and my blog yet. I am really sorry for being so MIA as of lately. I guess I needed some time to figure out what things I want to share and what to keep to myself. I've turned twenty six recently, and I see many things differently as I grow older. Keeping my own privacy is one of them. When I was younger I wanted to be seen and had this urgency to document my life and share it with everyone on the internet. Whereas now I am content to just do the things I love and keep them to myself only. I don't even have the need to share the books I read with everyone. I am perfectly happy writing about them in my journal and thinking them through in the quiet of our garden. That being said, though, I am determind to keep this blog going. I can't promise you anything right now. I don't know how often and what content I'll post. But I will try my best to make this blog a place for you to always seek inspiration and good vibes in... I've just finished the newest novel from my favourite author Francisco X. Stork, called Disappeared, so be on a look out for a review on it. In the meantime, here are some pictures from around the house and our garden. I am loving the spring season and am trying to live and indulge from the present moment...

Comments

 1. Se sdílností jsem na tom podobně. Když jsem blogovat začínala, měla jsem pocit, že můžu do článků napsat všechno. To až s postupem let jsem přestala psát o věcech, které se třeba netýkají jen mě, a teď sice píšu hodně o sobě, ale snažím se ne úplně konkrétně a detailně. Koneckonců, když to někoho bude zajímat, může mi napsat zprávu. Tedy, pokud mě má v přátelích na Facebooku. :D :)

  Měj se krásně a užívej si jaro/léto! ♥ :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji Ti za milý komentář, Vlasti. Já Tvoji otevřenost na blogu obdivuji. Je skvělé, že se cítíš sebevědomě ve sdílení. Bez určitého odhalení se blogování zkrátka neobejde Taky věřím, že právě sdílení osobních věcí může být nápomocné dalším čtenářům, kteří zrovna mohou zažívat něco podobného. Jen je vždycky třeba to tak nějak vybalancovat... :-) Taky se měj moc krásně. :-)

   Delete

Post a Comment