Autumnal Feelings

Hello everybody,
I am here today with a very casual post about my favourite season (except Christmas, obviously). This year, we've had to wait for the autumn perhaps a bit longer than usual, but it's now in a full swing. And so I want to celebrate that it's come with all its glory and freshness I love so much about it. The thing about autumn is that it feels like new possibilites are coming to view, everything suddenly seems so pleasurable and beautiful. To me, it never felt like the nature was dying. On the contrary, it feels so fresh and new every year. It's like the nature is purging the old in order to make room for the new and exciting. The air smells deliciously, which makes the cloud that usually settles in my mind during summer, slowly dissipate. And then new ideas come to mind and that makes me so excited and happy to be alive in this world. Autumn is such a blessing for people like me, who like reading, baking, being at home, watching movies and listening to slightly melancholic music, burning scented candles and drinking as much coffee and tea as possible. But even in this magical period of the year it's sometimes difficult to remember all the good things, for life can be bitter in your favourite season, too. So this post is for everyone who needs a little reminder of the good things in life. I would recommend you a long walk in the woods and a good book with a cup of hot chocolate before bed. That is something that always cure my soul from most of the bad things...

Comments

 1. Krásný, inspirativní příspěvek. Já mám podzim ráda, i když je ta zima pro mě vždycky trochu šok, musím si vytáhnout zimní kabát a sehnat kulicha. Ale ty barvy, ty za to asi stojí.

  Skvělý hrneček, mimochodem! :D ^^

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc, milá Vlasti. Opravdu moc si vážím toho, že si vždy najdeš čas zavítat na můj blog, i když píšu po dlouhé době. Jsem Ti za to moc a moc vděčná... Měj krásný čas... :-)

   Delete
 2. Prekrásne si vystihla čaro a všetku tú nádheru jesene, pre ktorú ju milujem rovnako, ako ty. Ja len... Neviem si pomôcť, ale tento text by som najradšej nalistovala a prečítala si v knižke, ktorá by ihneď pohladila moju dušu a bola by tvojim dielom.
  Prajem krásny deň :)!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc Ti děkuji za krásný komentář, Kristy. Tvoje milá slova mi udělaly velkou radost. Před pár lety jsem usilovně pracovala na psaní knihy, a i když jsem v tom přestala, ani nevíš, jakou mi dělá radost slyšet, že je tu někdo, kdo by byl ochoten věnovat čas jejímu čtení. To je naprosto skvělé. Pokud někdy nějakou knihu dopíšu, určitě budeš první, komu ji daruji... :-) Měj se moc krásně...

   Delete

Post a Comment