#fridayreads

Hello everyone.
Long time, no see. I am sorry I haven't been truthfull to my word and din't post very much lately. I din't even stick to Five Things, but that's not to say I won't ever do it again. When the inspiration strucks me, I'll do it, but I guess I won't force it just because. Anyway, I've been busy working on the home library project. We really haven't gotten very far with it yet. But I painted a lot of my furniture as well as some doors in our house that needed a little bit of care. And I really enjoy the process. As far as the reading goes, I'm doing much better than last year. I've read 28 books so far, which makes me 8 books ahead of my reading goal on Goodreads, but I still feel like I could read much more if I only put my mind to it. But I've recently started to re-watch Sabrina, the Teenage Witch, so that kept me from reading a lot. But that's okay. I've actually started to re-read the Tiger's Curse by Colleen Houck today, and since it is just as mesmerizing as I remember it from six years ago, I am sure I will read much more in the upcoming days... What are you, guys, reading at the moment? Tell me in the comment section down below.

Comments

 1. Taky nečtu tolik, kolik bych chtěla. Na červen (který mám po maturitě téměř volný) jsem měla velkolepé plány, ale asi je lepší občas odložit knížku, povídat si s lidmi, jít ven, bavit se i jinak. Knížky holt (snad) neutečou. :D
  Měj se krásně. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc gratuluji k maturitě, Vlasti. Věřím, že čtení k tobě brzy přijde samo. Vždycky je to ráz naráz a člověk najednou nemůže dělat nic jiného než číst. Do té doby si užívej volného času s blízkými a krásného počasí. Měj se moc krásně... :-)

   Delete

Post a Comment