Learning German

There's always a time when being a reader just isn't enough for me. I read to fill my soul with stories but I also read for my love of words and languages in general. It was through books that I learned English. And it was through books that I've realized I want to learn German too. It started three years ago when I read this beautiful book Wait for Me by Caroline Leech. One of the main characters was German and when he spoke the language I could almost hear him. He became so real to me and I found myself utterly fascinated by him. I promised myself back then that I would learn German one day. And after I re-read one of my all time series - Edelstein Trilogy by Kerstin Gier - at the beginning of this month, I suddenly knew that this was the right time to hold up to the promise. I went ahead and bought the series in the original language, because learning by reading is the only way that works for me. Also, this gorgeous tenth anniversary edition provides the best motivation...

How do you guys learn different languages? How do you find motivation? And what languages do you want to learn?

Comments

 1. That's exciting! I haven't yet mastered the skill of reading books in German. I tried to read Kafka in original but it was too confusing for me, haha. But overall it's a beautiful language, in my opinion! And more logical than English, I'd say. I want to brush up on my Italian this summer!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Amazing. I wish you all the luck with Italian language. It's very beutiful... :-)

   Delete
 2. Ty jo, tak to přeju hodně štěstí! Mně se němčina nikdy nelíbila. Zato v angličtině jsem se taky hodně zlepšila díky čtení, když jsem si někdy v patnácti začala číst Letopisy Narnie v originálu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju mockrát. :-) Souhlasím s tebou, že čtení je nejlepší způsob, jak se v jazycích zdokonalovat... :-)

   Delete
 3. Priznám sa, že nemčina mi znie veľmi tvrdo a zatiaľ si ma vôbec nedokázala získať, aj keď knihy Kerstin Gier milujem. Z jazykov je môjmu srdcu blízka hlavne naša slovenčina :) a potom čeština, angličtina, španielčina, taliančina, ruština, kórejčina, japončina, latinčina... ❤ Okrem čítania je pre mňa najlepším spôsobom učenia cudzích jazykov počúvanie a pozeranie seriálov, filmov. Veľa šťastia! :)

  ReplyDelete

Post a Comment