Dear October

Our garden still produces beautiful flowers that we display all around the house...

Hello everyone,

I hope you're doing well. I'm here today with some pictures I capcured during this month. I can't believe my favourite October is almost over. But the time is flying super quickly for me now because my days are spent on reconstructing of my bedroom. There's still a lot to do, but I have high hopes of finishing the room within two weeks or so. I absolutely cannot wait for it. Especially because once it's done, my family and I can finally relax and focus on preparing our house for Christmas. I'm beyond excited. While I'm painting the funiture, I am listening to the final book of Lockwood & Co. - The Empty Grave. I'm so sad my re-read of this series is nearly over. I decided to go for the audiobooks this time, for there's a lot of noise in our house due to the reconstruction. And the audiobooks were great but they didn't fully satisfy me, so I am most likely going to pick the series once again after the works on my bedroom are done and read them physically. If you couldn't tell, I'm  slightly obsessed with the series - looking for excuses to read it again and again...

Anyway, let me know what are you guys reading at the moment and what makes you happy these day? I am looking forward to hearing from you in the comments...

I love the texture on the sage in our garden...

I have finally collected all the Harry Potter movies on DVD so I can watch them anytime I want this season...

This year is very bountiful. I've been making apple pies like crazy...

Adorable bookmark from BookRatMisty. I absolutely love her channel... 

Comments

 1. Krásné fotky! Říjen byl vskutku moc hezký, i já jsem si ho docela užila. :)
  Taky mám všechna dvd Harryho Pottera, ale bohužel mi odchází mechanika v notebooku a brzy si je nebudu moct nijak přehrát...

  Měj se krásně a snad bude i listopad hezký měsíc. A těším se na fotky z tvé knihovny!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc, milá Vlasti. Jsem moc ráda, že sis říjen užila. Snad je tento měsíc ještě lepší. Já už se popravdš nemůžu dočkat na prosinec... :-) Taky mi pomalu odchází notebook; vlastně ho mám déle než tenhle blog, takže se asi není čemu divit, ale i tak z toho nemám radost... Ještě jednou děkuju a měj se moc krásně. :-)

   Delete
 2. Držím palce s rekonštrukciou! Verím, že výsledok bude krásny :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju, milá Kristy. To je od Tebe moc pěkné... :-)

   Delete
 3. October is not my favorite month but then I don't have a favorite. I've only read one Lockwood & Co. book, the first one that, but I haven't quite like it enough to read the rest. I might give it a another go later.

  I haven't been quite reading but I have started on the Witchlands series by Susan Dennard, the first one is called, 'Truthwitch' which starts kind of slow, don't think I'll ever finish the series and I just found out there's a fourth book.

  Lovely photos. I like that last one with the hanging flowers, don't know the name but it looks to me like the flowers are dancing.

  Have a lovely day.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you for a lovely comment, dear Lissa. I would definitely recommend you to try again with the Lockwood & Co. series, but I understand that everyone has different taste in books, so it might not be for you. But I personally love it. It's just so clever and fun and utterly endearing to me... :-)
   Those flowers are my favourite too. My parents have a whole bunch of them in lots of different kinds of colours, shapes and sizes. The plant is called Fuchsia. :-)

   Delete
 4. Nádherné fotky jako vždy! Mám teď už nějakou dobu rozečtenou knihu Bůh či ďábel od Jarmily Loukotkové, ale nějak se mi nedaří se do toho opravdu začíst.
  Jsem zvědavá na fotky tvého zrekonstruovaného pokoje.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc za milý komentář a zájem o fotky z mé ložnice. Tvůj zájem mě opravdu těší. Určitě mám v plánu se o výsledek podělit, tak snad se Ti bude líbit a třeba i přinese nějakou inspiraci... :-)

   Měj se moc krásně a přeji, aby tvé následující čtení bylo mnohem zábavnější... :-)

   Delete
 5. Anonymous9/11/20 19:15

  Podzimní čtení, to je pro mě Pes baskervillský, Strašidlo cantervillské nebo Petrolejové lampy. Tenhle čas ve mně vyvolává touhu číst českou i světovou klasiku. Minulý rok jsem touhle dobou četla Maryšu, a i když jsem věděla, jak to skončí, bylo to pro mě ohromně napínavé. Přeji pěkný podzim, ten letošní je hodně mlhavý a tajemný. Lenu

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju mockrát za milý komentář. :-) Čtení klasik na podzim je naprosto skvělá volba. Přeji spoustu krásných chvil u čtení... :-)

   Delete

Post a Comment